Genel Seçimlerin üzerinden geçen 100 günde şehre yapılan hizmetlerle ilgili açıklama yapan Tarım ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin Expo açıklaması toplantının önüne geçmiş, organizasyonu düzenleyen firmanın ilgili belediyeden açılışla ilgili iletişim kuramaması nedeniyle 2023 yılındaki etkinliklerde ‘Expo’ ismini kullanamayacağını belirtmişti.

Kahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 yaralı Kahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 yaralı

ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA YAPTI

Bakan Kirişçi’nin açıklamasının ardından milyonlarca liranın savrulduğu Expo projesinin 2023’teki açılışının iptal edilmesi şehirde büyük bir yankı uyandırdı. Birçok basın kuruluşları Expo projesinin 2023 yılı için iptal edildiğini duyururken, olayın muhatabı Onikişubat Belediyesinden zehir zemberek bir açıklama geldi.

FİRMA: 2024 İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Organizeyi düzenleyen AIPH’nin açılış tarihleriyle ilgili bilgi istediği Onikişubat Belediyesi açılış tarihiyle ilgili iletişim kurmayınca, organizatör firma yönetim kurulu ile 2023 tarihinde bir açılışı kabul etmeyeceklerini, Onikişubat belediyesinin söz konusu etkinliğin 2024 yılı içerisinde açabilmeleri için bir randevu talebinde bulunabileceklerini belirtti.

ŞEHİR İNSANINI İKİYE BÖLDÜ

Şehirde şok etkisi yaratan proje şehir insanını da ikiye böldü. Bir kısmı projeye sahip çıkılması gerektiğini savunurken bir kısmı da harcanan parayla ilgili açıklama yapılması istedi, adalet mekanizmasının işleme alınması gerektiğini belirtti. Onikişubat belediyesi ise zehir zemberek bir açıklama yaparak alanın Dünyanın en büyük millet bahçesi yapılabileceği ve uluslararası ev sahipliği yapabileceğini belirtti bu projeyi eleştirenleri müfteri olarak suçladı.

İşte Onikişubat Belediyesinin yaptığı o açıklama;

“Uzun uğraşlar sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin desteğiyle 2018 yılında başvurarak İtalya’nın Padova kentinde düzenlenen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH)’nin Genel Kurulu’nda karşı oy olmaksızın bütün katılımcı ülkelerin oy birliğiyle Kahramanmaraş’ımıza kazandırdığımız ve geçen süreçte hem pandemi hem de deprem felaketine rağmen şehrimizin en büyük sorunu olan tanıtım eksikliğinin giderilmesi, sürdürülebilir gelişimi, uluslararası marka haline gelmesi ve kalkınması hedefinin yanı sıra depremzede vatandaşlarımızın rehabilite olacağı sosyal bir alanı hizmete sunma amacıyla çalışmalarını devam ettirdiğimiz Uluslararası EXPO 2023’e ilişkin bilgi kirliliği ve maksatlı yazılara yönelik açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Önemli bir bilgilendirme yapmamız gerekir ki, EXPO 2023'ün iptali kesinlikle söz konusu değildir. Bakanımız Sn. Vahit Kirişci beyefendinin geçtiğimiz gün düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasında ‘EXPO 2023 iptal oldu ’ ifadesi kullanmamasına rağmen siparişle yazı yazan bir medya mensubu ve bazı sosyal medya hesaplarında EXPO 2023’ün iptal olduğu şeklinde yorumlanması tamamen kasıtlı bir iftiradan ibarettir.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak 25 Temmuz 2023’de Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan Uluslararası EXPO 2023’ün şehrimize sürdürülebilir kazanımlarını anlamadan veya anlamak istemeden mesnetsiz ifadelerle yıpratmaya çalışan yazı ve paylaşımlar, sadece bize değil, şehrimizin geleceğine yapılan en büyük kötülüktür. Şehrimizin cazibe merkezi olan batı girişinde çevre ekolojisine zarar veren bataklık alanın Türkiye’nin en büyük Millet Bahçesi’ne dönüşmesini ve uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapmasını hazmedemeyen müfterileri aziz hemşerilerimizin vicdanına bırakıyoruz.

Açılışla ilgili EXPO Denetim Organı AİPH ile görüşmelerin devam ettiğini, EXPO 2023'ün iptal olmadığını ve ileri bir tarihte açılacağını kamuoyuna ve saygıdeğer hemşerilerimizin bilgisine sunarız. Gerçekten uzak bu iftiralarla ilgili hukuki girişimler yapılmakla birlikte; hiçbir olumsuzluk Kahramanmaraş’ımıza ve gönlü güzel insanlarına hizmet etmekten bizi alıkoymayacaktır”