SANKO Okulları, 2023-2024 eğitim yılına coşkuyla başladı SANKO Okulları, 2023-2024 eğitim yılına coşkuyla başladı

Türkiye, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli bir dizi depremle sarsıldı.

Bu felakette etkilenen 11 ildeki öğrencilere yardım eli uzatmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önemli bir adım attı.

MEB, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) kapsamında, depremden etkilenen bölgelerdeki öğrencilere destek olmak için 30 bin ilave kontenjan açtığını duyurdu.

Bu hamleyle birlikte sınavın toplam kontenjanı 100 bin öğrenciye ulaştı.

DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDEKİ ÖĞRENCİLERE NASIL YARDIMCI OLUNACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki öğrenciler için İOKBS kapsamında 30 bin ilave kontenjan ayrıldığı belirtildi.

Bu kontenjandan yararlanabilmek için öğrencilerin 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemini depremzedelerin yaşadığı illerde tamamlamış olmaları gerekiyor.

ogrenci-sinav-bursluluk

BURSLAR GELECEK EĞİTİM YILINA HAZIR

Toplam kontenjanın yüzde 30'u önceden ayrıldıktan sonra, kalan kontenjan ise 2023-2024 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere dağıtılacak.

DİĞER İLLERE DE BURS OLANAKLARI GENİŞLETİLİYOR

Bakanlık yetkililerine göre, son düzenlemeyle depremden etkilenen 11 il için ayrılan 30 bin kontenjanın dışında kalan 70 bin öğrenci, geriye kalan 70 ile dağıtılacağı için bu eğitim öğretim yılında burslardan faydalanacak öğrenci sayısı artacak.

Bu adım, MEB'in deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek sağlamanın yanı sıra, diğer illerdeki başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere de fırsat eşitliği sunma çabasını yansıtıyor.

İOKBS: BAŞARILI VE İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE DESTEK

Her yıl düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermek amacıyla gerçekleştiriliyor. Sınava katılan ve başarılı olan öğrenciler, MEB tarafından belirlenen kriterlere göre burs almaya hak kazanıyor.

Bu sayede Türkiye'deki gençlerin eğitimlerine destek olunarak geleceğe daha umutla bakmaları hedefleniyor.