Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssünde yer alan Bad-ı Saba Konutları A Blok'un yıkılmasına ilişkin dava başladı.

42 kişinin hayatını kaybettiği bu olayda sorumluluğu bulunan 10 sanık, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı.

SANIKLARIN SAVUNMASI

Duruşmaya tutuklu sanıklar Şahin Avşaroğlu ve Hamit Kocabaş ile tutuksuz sanıklar Ahmet Fatih T, Ali Enes Ç, Alper Ömer D, Hasan T, Hülya K, Lutfi V, Ömer Faruk T. ve İsmail A. ile birlikte müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Şahin Avşaroğlu savunmasında depremden sonra şehri terk etmediğini ve sahadaki çalışmalara katıldığını belirterek, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi. Avşaroğlu ayrıca binanın deprem yönetmeliğine uygun inşa edildiğini ve herhangi bir kurumdan uyarı almadıklarını da savundu.

Avşaroğlu, "Deprem yönetmeliğinin üzerinden çok yüksekte deprem oldu. Ben işini düzgün ve yasalara uygun yapan biriyim. Yapılan çalışmalar denetlendi. Çok şükür, bizim binamız yapılırken hiçbir kurumdan uyarı almadık. Neye uygunsa ona göre binamızı yaptık. Ayrıca 'sıvı zemine bina yapıldı' denmesi doğru değildir." diye konuştu.

15 aydır tutuklu olan diğer sanık Hamit Kocabaş ise tahliyesini talep ederek sağlık sorunları yaşadığını ifade etti.

Tutuksuz sanıklar da suçlamaları reddederek beraatlarını talep ettiler.

"10 ŞİDDETİNDEKİ DEPREME DAYANIR DİYE BİZE SATTILAR"

Müştekiler ise sanıklardan şikayetçi olarak binanın 8 ay gibi kısa bir sürede yıkılmasına tepki gösterdiler. Nuri Gülçin isimli bir müşteki, binanın 10 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak pazarlandığını fakat 7 şiddetindeki depreme bile dayanamadığını belirtti. Gülçin ayrıca enkazda mahsur kalan babasının kurtarılması için kepçeden yardım almak zorunda kaldıklarını da anlattı.

Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı

Bir diğer müşteki Ayşe Bodur ise 8 aylık evlerinde eşini kaybettiğini ve sanıkların hepsinden şikayetçi olduğunu ifade etti. Bodur, binanın temelinde su olduğunu gördüklerini ve eşi daire yöneticisi olduğu için bu durumdan haberdar olduğunu da sözlerine ekledi.

BİR SANIK TAHLİYE EDİLDİ, DURUŞMA DEVAM EDİYOR

Duruşmada tutuklu sanıklardan Hamit Kocabaş'ın yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla tahliyesine karar verildi. Şahin Avşaroğlu'nun tutukluluğu ise devam ediyor.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor. Duruşma 16 Temmuz 2024 tarihine ertelendi.