Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine bağlı Avcılar Mahallesi, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından dağlardan kopan dev kayaların yerleşim yerlerine zarar vermesi sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan çiftçiler, şimdi ise zorlu bir hurma hasadı sevinci yaşıyor.

DEPREMZEDELERİN ÜRÜNÜ: İRİ VE LEZZETLİ HURMA

Bölgedeki dağdan kopan dev kayaların neden olduğu hasar, köydeki birçok eve zarar verdi; ancak depremzedeler, yaşadıkları zorlu şartlara rağmen üretimlerine ara vermedi. Avcılar Mahallesi Çınarlıbucak mevkiinde yetiştirilen iri ve lezzetli hurmaların hasadı başladı.

hurma-hasadi_1

BİRÇOK ŞEHİRE GÖNDERİLİYOR: ÜRÜNÜN POPÜLARİTESİ ARTIYOR

Yaklaşık bin hurma ağacının bulunduğu bölgede, 100 kişilik bir çalışma grubuyla kasım ayının ikinci haftasında başlayan hasat, dikkat çeken ürünlerin toplanmasıyla devam ediyor. Bu ürünler, tek tek toplanarak farklı şehirlere gönderiliyor.

Hurma hasadını gerçekleştiren Yemliha Avcı, “Bu yıl beklentimiz çok güzel. Hem ürünün görselliği, hem de lezzeti çok güzel. Depremin acısıyla bu vesileyle unutmuş olduk” şeklinde konuştu. Ürünlerin doğrudan bahçeden tüccarlara ve oradan satıcılara iletilmesiyle, Avcılar hurmasının ülke genelinde ve dünya çapında tanınmaya başladığını belirtti.

Kahramanmaraş'ta vahşet: Boğazı kesilmiş halde bulundu Kahramanmaraş'ta vahşet: Boğazı kesilmiş halde bulundu

hurma-hasadi2

SAĞLIKLI KIŞ MEYVESİ: HURMA

Ürünlerin kış aylarında tüketilmesinin sağlığa birçok faydası olduğunu vurgulayan Avcı, “Ürünümüz kış meyvesidir ve kurusu sağlığa birçok faydası ile biliniyor. Yaş olarak zaten kış ürünleri arasında adlandırılır” dedi.

60 TON HURMA HASADI: ÜRETİCİLERİN BAŞARISI

Üretici Ali Avcı ise, “11. ayda ürün hasadımıza başlıyoruz ve bahçemizde yaklaşık 60 ton hurma hasadı yapıyoruz” diyerek, bölgedeki üreticilerin bu sezonki başarısını vurguladı.

hurma-hasadi3

hurma-hasadi4