Kahramanmaraş, son günlerde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle olumsuz etkilendi. Şehir genelinde birçok dere ve çayın taşmasıyla birlikte tarım arazileri sular altında kaldı. Yağışlar, Onikişubat ilçesine bağlı Tekir, Ilıca, Çağlayan, Döngel, Şahinkası, Kurucuova ve Çukurhisar Mahalleleri ile birlikte Fırnız mevkiinde etkili oldu. Dulkadiroğlu ilçesinde ise kırsalda bulunan arı kovanları sular altında kaldı.

sel-yagmur

Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete Mahallesi'nde Göksu çayının taşması sonucu tarım arazileri sular altında kalırken, Onikişubat ilçesi sınırları içinde bulunan Sır Barajı'nın ayağında yer alan tarım arazileri de su baskınına maruz kaldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, programı kapsamında şehre gelen Çevre, Şehircilik ve İklim D Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, programı kapsamında şehre gelen Çevre, Şehircilik ve İklim D

VALİLİK VE AFAD'DAN AÇIKLAMA

Kahramanmaraş Valiliği ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, şiddetli yağışların bazı bölgelerde sele neden olduğu belirtildi. Ancak, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı ifade edildi.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "Kahramanmaraş genelinde şiddetli yağış sonrası Büyükşehir Belediyemiz ve AFAD başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından tüm imkanlar seferber edilmiştir. İlimiz genelinde yağışların akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenmektedir. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını önemle istirham ediyorum" ifadelerine yer verdi.

YÜKSEK YAĞIŞ ORTALAMALARI

Özellikle Çağlayancerit İlçesi'nde son 24 saatte metrekareye 143.9 kg yağış düştü. Vali Ünlüer, "Son 24 saatte Türkiye genelinde en çok yağış Çağlayancerit İlçemizde meydana geldi" bilgisini paylaştı. Kahramanmaraş'ta Aralık ayı toplam yağış ortalaması ise metrekareye 130.6 kg olarak biliniyor.