Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine bağlı Altınova Mahallesi'nde yaşayan Hacı Ahmet İnce (77), soğuk kış günlerinde eşinin üşümemesi için kendi tasarladığı bir soba sistemi kurarak dikkatleri üzerine çekti.

SOBA BORULARINDA ESTETİK ZİKZAK

Eşi Zeliha İnce'nin soğuk havalara dayanamadığını dile getiren İnce, odalarına kendi yarattığı bir ısıtma sistemini kurdu. Sobanın borularını odanın içinde zikzak şeklinde dolandırarak baca sistemine bağlayan İnce, ortaya çıkan estetik görüntüyle ilgi odağı oldu.

KENDİ TASARIMIYLA ISIYI OPTİMİZE ETME

Hava soğudukça yaşlandıklarını ve soğuk hava koşullarına dayanamadıklarını belirten İnce, "Sobayı kurmadan önce kendi kafamdan duvarda çizgi çizdim. Gidip 700 liraya soba ve borularını aldım. Hanımın ayakları üşüyordu, bu yüzden soba borusunu odanın içinde bu şekilde döşedim. Bu tasarım sayesinde odanın tamamı normal ısıda, tütme olmuyor ve çok beğeniliyor" dedi.

Kahramanmaraş'ta ev yangını geceyi gündüze çevirdi Kahramanmaraş'ta ev yangını geceyi gündüze çevirdi

MİSAFİRLERDEN İLGİ ÇEKEN TASARIMA TAM NOT

Zeliha İnce'nin de "Eline sağlık, çok güzel oldu" dediği tasarım, gelen misafirlerin de beğenisini kazandı. İnce, "Gelen misafirler 'biz de yapalım' diyor. Kömür, odun her şey yanıyor ancak bacada tütme olmuyor. Hem görsel olarak güzel, hem de işlevsel bir çözüm bulmuş olduk" şeklinde konuştu.

YARATICI ISINMA ÇÖZÜMLERİYLE SOĞUK KIŞLARA VEDA

Hacı Ahmet İnce'nin yaratıcı tasarımı, sadece kendi evinde değil, çevresindekileri de etkileyerek soğuk kış günlerinde farklı ve işlevsel ısınma çözümleri arayanlara ilham kaynağı oluyor.