Az Hasarlı Necip Fazıl Hastanesi yıkılacak mı? Bu hastanenin yıkılması kimi zengin edecek? Az Hasarlı Necip Fazıl Hastanesi yıkılacak mı? Bu hastanenin yıkılması kimi zengin edecek?

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde, tarımsal üretimi artırmayı hedefleyen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" çerçevesinde çiftçilere 500 bin sebze fidesi dağıtıldı.

ÇİFTÇİLERE 400 BİN FİDE

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik, Devlet Su İşleri 20. Bölge Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi. Etkinlikte, 400 çiftçiye konservelik, sofralık ve köy domatesi, sivri, kapya ve Maraş biberi ile salatalık ve patlıcan fideleri dağıtıldı.

FİDELERİN MALİYETİ PAYLAŞILDI

Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Kayapınar, dağıtılan fidelerin yüzde 50'sinin Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından finanse edildiğini, kalan yüzde 50'sinin ise çiftçi katkı payı hibesiyle karşılandığını belirtti. Kayapınar, bu projeyle ilçede tarımsal üretimi artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

2024'TE DAHA FAZLA FİDE

Kayapınar, "2023 yılında 340 bin sebze fidesi dağıtmıştık. Bu fidelerden elde edilen yüksek verim ve performans nedeniyle 2024 yılı bitkisel üretim sezonunda 500 bin sebze fidesi dağıtıyoruz. Bu fideler yüzde 50 çiftçi katkı payı ve yüzde 50 bakanlık hibesiyle çiftçilerimize ücretsiz olarak ulaştırıldı" dedi. Kayapınar, bu projenin aynı zamanda tarıma ilgisi olmayan aileleri küçük alanlarda üretim yapmaya teşvik ettiğini vurguladı.

BOSTANCILIK GELENEĞİ YAŞIYOR

Afşinli vatandaşların geçmişten gelen bostancılık ve sebze üretimi geleneğini devam ettirmesinin önemine değinen Kayapınar, "Bu proje kapsamında dağıtılan konservelik, sofralık ve köy domatesi, sivri, kapya ve Maraş biberi ile salatalık ve patlıcan fidelerinin çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bereketli bir hasat dönemi diliyorum" şeklinde konuştu.

Bu proje, Afşin ilçesinde tarımın gelişmesine katkı sağlamayı ve yerel üretimi desteklemeyi amaçlıyor. Böylece hem çiftçilerin kazançları artacak hem de bölgede tarımsal faaliyetler canlanacak.

Editör: İsa Aslantaş