Kahramanmaraş, 6 Şubat 2023'teki depremlerle sarsılmış ve o günden bu yana bölgede yaşanan artçı depremler, vatandaşları endişelendiriyordu.

Kahramanmaraş'ta yangın! Evi alevler yuttu Kahramanmaraş'ta yangın! Evi alevler yuttu

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bölgede geçen 11 aylık süreçte meydana gelen artçı depremlerle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

ARTÇILARIN KORKUTUCU ETKİSİ DEVAM EDİYOR

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketi sonrasında, çevre illerde meydana gelen artçı depremler, bölge halkını hala derinden etkilemekte.

Yaşanan acılar ve kurtuluş mucizeleri unutulmazken, çevre illerdeki depremler ise halk arasında endişe yaratıyor.

KANDİLLİ RASATHANESİ'NDEN ÇARPICI AÇIKLAMA

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bölgedeki deprem durumunu sosyal medya üzerinden paylaştığı bir açıklamayla duyurdu.

Özener, bölgede 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren toplam 44 bin 99 adet depremin meydana geldiğini ifade etti.

AZALMA EĞİLİMİ SÜRÜYOR

Özener, yaptığı açıklamada, "6 Şubat 2023 depremlerinin ardından, 1 Ocak 2024 saat 03:00 itibarıyla bölgede toplam 44 bin 99 adet deprem çözümü yapılmıştır. Bölgede meydana gelen deprem sayısı azalma eğilimini sürdürmektedir" dedi.

Bu açıklama, bölge halkında bir nebze olsun rahatlama sağlarken, depremle ilgili gelecekte alınacak tedbirler konusunda da umut oluşturdu.

Yaşanan deprem felaketi sonrasında bölgedeki deprem sayısında yaşanan azalma, halk arasında umut ve güvenin artmasına neden oldu. Gelecekteki olası depremlerle ilgili süregelen endişeler, bölgede hala varlığını sürdürüyor.

(Haber: Yavuz Tozan)

Editör: İsa Aslantaş