Kahramanmaraş'ta 9. sınıflar için getirilen yeni sınıfta kalma uygulaması tartışmalara neden oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kademeli olarak başlatılan ve bu yıl ilk kez 9. sınıflarda uygulanan sistem, ciddi bir krizin habercisi gibi görünüyor.

Öğrencilerin 4 dersten başarısız olması durumunda sınıf tekrarı yapmasına karar veren bu uygulama, hem öğrenciler hem de veliler tarafından yoğun şekilde eleştiriliyor.

Sinifta Kalma Donemi

YENİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik ile ders ortalaması 50 olan öğrencilerin en fazla 3 dersten başarısız olmaları durumunda bir üst sınıfa sorumlu geçmesine olanak tanındı.

Ancak 4 dersten zayıfı olan öğrenciler, sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar. Bu yıl ilk kez 9. sınıflar için uygulanan bu karar, önümüzdeki yıllarda büyük bir öğrenci yığılmasına sebep olabilir.

Sinif Tekrari

SINIFLARDA YIĞILMA RİSKİ

Ders ortalaması 50 olup 4 ve daha fazla dersten başarısız olan öğrenciler, önümüzdeki eğitim yılında sınıf tekrarı yapacak. Kahramanmaraş'ta bu yeni uygulamanın yarattığı en büyük endişelerden biri de, sınıf mevcutlarının artmasıyla eğitim kalitesinin düşmesi.

Öğrenciler ve veliler, artan sınıf kapasiteleri ile daha verimsiz bir eğitim dönemi geçirme kaygısı taşıyor. Ancak bu konuda kesin bir değerlendirme yapmak için henüz erken.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı, değişen yönetmelik ile ilgili olarak, 9. sınıf öğrencilerinin bu yıl ilk kez sınıfta kalma uygulamasına tabi tutulduğunu belirtti.

Diğer sınıflarda eski yönetmeliğin geçerliliğini koruduğu ifade edilirken, sınıf tekrarlarının sınıf mevcutlarını artıracağı ve bu durumun eğitim sisteminde yeni bir dönemin başlangıcı olabileceği vurgulandı.

Bakanlık, uygulamanın sonuçlarının dikkatle takip edileceğini ve gerektiğinde düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Ortaokulu LGS’de zirvede Zekeriya Tanrıverdi İmam Hatip Ortaokulu LGS’de zirvede

Meb Kanal46

GELECEK NE GETİRECEK?

Kahramanmaraş'ta bu yeni uygulamanın uzun vadede nasıl sonuçlar doğuracağı merakla bekleniyor. Eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla yapılan bu düzenlemenin, kısa vadede yaratacağı sıkıntılarla nasıl başa çıkılacağı, hem veliler hem de eğitimciler tarafından yakından izlenecek. Eğitimde kalite mi düşecek yoksa öğrencilerin başarısı mı artacak? Bu soruların yanıtları, önümüzdeki eğitim dönemlerinde netleşecek.

Editör: İsa Aslantaş