Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde, arıcılıkla uğraşan Ahmet Köktaş'ın yaşadığı büyük felaket sonucu pamuğa ve ayçiçeğine getirdiği arıları yanarak kül oldu.

Köktaş, bu trajedinin ardından yaşadıklarını ve arıların yok oluşunu anlattı.

kahramanmarasta-150-ari-kovani-yandi_1

ARICI AHMET KÖKTAŞ, TEK GEÇİM KAYNAĞINI KAYBETTİ

Ahmet Köktaş, arıcılıkla uğraşmanın tek geçim kaynağı olduğunu söyledi ve beslemesi için 150 kovan arısını Narlı ilçesine getirdi. Ancak, yangın çıktı ve arılarının tamamı telef oldu. Köktaş, yaşadığı bu felaketi şu sözlerle dile getirdi:

kahramanmarasta-150-ari-kovani-yandi_4

"Arılarımı ayçiçeğine, pamuğa getirmiştim. Burada arılarım telef oldu, yangın çıktı. Yangında 150 kovan kadar arım imha oldu. Yangının çıkış sebebini bilmiyorum, kimseden şüphelenmiyorum. Sadece buradan demek istediğim anız yakmasınlar, doğaya zarar vermesinler, arılarımız yok oluyor."

Köktaş, ekmeğini kaybetmenin acısını yaşadığını ifade etti.

Kahramanmaraş'ta çifte afetin yıkamadığını sorumsuz firma yıktı! 13 aydır seslerini kimseye duyuramıyorlar Kahramanmaraş'ta çifte afetin yıkamadığını sorumsuz firma yıktı! 13 aydır seslerini kimseye duyuramıyorlar

kahramanmarasta-150-ari-kovani-yandi_3

ARICILAR, ARILARIN YAŞAM ALANLARININ KORUNMASINI İSTİYOR

Kahramanmaraş'ta arıcılık yapan Niyazi Saygıner, çevrenin arıların yaşam alanını daralttığını belirterek, arı konaklama yerlerinin tespit edilmesini talep etti.

kahramanmarasta-150-ari-kovani-yandi_2

Saygıner, "Arıcılarımız her geçen gün mağduriyet yaşıyor" dedi.

Yangın sonucu kaybedilen arılar, sadece bir arıcının değil, tüm doğa için büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. Arıcılık, doğal dengeyi korumada kritik bir rol oynamaktadır ve arıların yaşam alanlarının korunması, gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmanın önemli bir parçasıdır.

kahramanmarasta-150-ari-kovani-yandi_5

Editör: İsa Aslantaş