Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin etkisiyle 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Kahramanmaraş'ta 900 okul, öğrencilere eğitim sağlayacak.

6 Şubat tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 11 ilde büyük hasara yol açmış, binlerce bina yıkılmış ve yüzlerce yapının ağır hasar almasına neden olmuştu.

Depremin en fazla etkilediği sektörlerden biri eğitim olmuş, bu nedenle Kahramanmaraş'ta okullar, yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanıyor.

KİÜ'de ‘Yapay Zeka’ya yönelik seminer dizisi KİÜ'de ‘Yapay Zeka’ya yönelik seminer dizisi

Depremin öncesinde Kahramanmaraş'ta eğitim verilen 19 okul yıkılırken, 12 okul acil yıkılacak, 64 okul ağır hasarlı, 72 okul orta hasarlı, 426 okul az hasarlı ve 395 okul ise hasarsız raporu almıştı.

deprem-sonras-okul

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Yunus Kahraman, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta 900 okulla yeni eğitim öğretim dönemine başlayacaklarını açıkladı.

Kahraman, kentte bulunan okulların deprem sırasında 45 bin vatandaşa hizmet verdiğini belirterek, "Depremin başından beri okullarımız, depremzedelerin yanında oldu. Hem barınma, yemek hizmetleri hem de temizlik ve duş imkanlarıyla vatandaşlarımıza destek oldular. Bu dönemde 45 bin vatandaşımız okullarımızdan faydalandı." dedi.

Kahraman, "821 okulda tadilat, bakım ve onarımlar yapıldı. Hasarsız okulların badana işlemleri de dahil olmak üzere 821 okulumuz, eğitim öğretime hazır hale getirildi. 11 Eylül'de açılacak yeni okullar da bu sayıya dahil edilerek yaklaşık 900 okulumuzla eğitim öğretime başlayacağız. Bu süreçte konteyner okullar hariç, hiçbir öğrencimiz eğitimden mahrum kalmayacak. Ayrıca Bakanlık, 45 bin öğretmen atamasıyla Kahramanmaraş'a bin 839 öğretmen atadı. Bu, deprem sürecinde büyük bir katkı sağladı. İnşallah 11 Eylül'de tüm öğrencilerimizle yeni bir heyecanla eğitim öğretime başlamış olacağız." şeklinde konuştu.