“Bilerek ve isteyerek iftira atmanın ‘melunluk’ olduğunu hatırlatırız” “Bilerek ve isteyerek iftira atmanın ‘melunluk’ olduğunu hatırlatırız”

Kahramanmaraş, son depremin merkez üssü olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen bir etkinlikle yerinde dönüşüm projesi hakkında vatandaşlara ve muhtarlara bilgi verildi. İşte projenin detayları:

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİNE YOĞUN İLGİ

Kahramanmaraş'ta yerinde dönüşüm projesine büyük ilgi gösterildi. Şu ana kadar 220 bin kişi, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu.

hibe-destegi

KALICI KONUT VE KÖY TİPİ DEPREM KONUTLARI İNŞA EDİLİYOR

Depremin etkisi altındaki Kahramanmaraş'ta 112,414 kalıcı konut ve köy tipi deprem konutu inşa ediliyor. Bunlardan 82,114'ü TOKİ tarafından kalıcı konut olarak inşa edilirken, 30,300'ü köy evi olarak planlanmıştır. Kalıcı konutlardan 19,418'i Aralık 2023'te tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek.

DEVLET DESTEĞİ ARTTI

Başvuruların artması üzerine devlet, yerinde dönüşüm projesi için verilecek hibe ve kredi tutarlarını artırdı. Önceden 500 bin artı 500 bin lira olan destek, şimdi 750 bin artı 750 bin lira, yani toplamda 1.5 milyon liraya yükseltildi.

YERİNDE DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ VURGULANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik Müdürü Ahmet Şahin, toplantıda yerinde dönüşümün önemini vurgulayarak, şehirlerin sosyolojik, kültürel ve demografik yapısını korumanın ve komşuluk ilişkilerini canlı tutmanın amaçlandığını söyledi.

maras-hibe-destegi-son-dakika

Yerinde dönüşüm, şehir merkezlerinde enkazların temizlenmesinden sonra terk edilmiş parsellerin boş kalmamasını sağlamak için kritik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Müdürü Şahin, yerinde dönüşüm başvuru süreçleri hakkında da bilgi vererek, e-devlet kapısı üzerinden başvuruların kolaylıkla yapılabileceğini belirtti.

Toplantının sonunda Ahmet Şahin, muhtarların projeye ilişkin sorularını yanıtladı.