Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından Güneşli Kocabaş Sitelerindeki enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ortaya çıkan bir idari para cezası olayı, mahkeme kararıyla sonuçlandı. İşte olayın ayrıntıları:

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ VE ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem, Güneşli Kocabaş Sitelerinde bulunan 2 bloğun ilk sarsıntısında yıkılmasına neden olmuştu. Nisan ayında, bu sitelerdeki enkaz kaldırma çalışmaları başlatılmıştı.

Enkaz kaldırma işlemleri sırasında, ev sahipleri ile polis arasında bir anlaşmazlık yaşanmış ve bu anlaşmazlık sonucunda depremzede bir vatandaşa idari para cezası uygulanmıştı.

MAHKEME KARARI: CEZANIN İPTALİ

Olayın yargıya taşınmasıyla birlikte, Kahramanmaraş 1. Sulh Ceza Hakimliği'nde görülen duruşmada mahkeme, depremzedeye yazılan idari para cezasını iptal etme kararı verdi. Mahkeme gerekçesini şu şekilde açıkladı: "Her ne kadar itiraz eden hakkında kolluk kuvvetleri tarafından emre aykırı davranıştan idari yaptırım kararı tutanağı düzenlenmiş olsa da ihlalin gerçekleme şeklinin doğal afet nedeniyle meydana geldiği, itiraz edenin mağduriyetinin bulunduğu, idari yaptırımın olayla orantısız olacağı."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Olay, Nisan ayında Doğukent Bölgesindeki Güneşli Kocabaş Sitelerinde meydana gelmişti. Kahramanmaraş'a başka bir ilinden görevlendirilen genç bir komiser yardımcısı, depremzede vatandaşların evlerinin enkazından küçük hatıralarını almasına izin vermemişti.

Başkan Görgel: “Şehrimiz İçin Gayretimizi Sürdürüyoruz” Başkan Görgel: “Şehrimiz İçin Gayretimizi Sürdürüyoruz”

Genç komiser yardımcısı, vatandaşların ısrarla sitede oturduklarını belirtmelerine rağmen, "Ben senin burada oturduğunu nerden bileyim, eşyanın senin olduğunu bana kanıtla" gibi ifadelerle depremzede üzerinde 'hırsızlık' şüphesi uyandırmıştı.

Bu duruma tepki gösteren depremzede, genç polis memuruyla tartışmış, ardından ekip arkadaşları tarafından ailesinin yanında zorla ekip otosuna bindirilip, 'emre aykırı davranıştan' idari para cezası yazdırılmıştı. Ancak mahkeme, bu cezanın haksız olduğuna karar vererek cezanın iptaline karar verdi.

Editör: İsa Aslantaş