Kahramanmaraş'ta yaşayan Yörükler, geleneksel lezzetlerini ve kültürlerini yaşatmak için her yıl düzenledikleri bazlama şenliğini bu sene de 17. kez Kapıçam Tabiat Parkı'nda coşkuyla kutladı. Şenliğe çok sayıda vatandaş katılırken, imece usulüyle hazırlanan 500'e yakın bazlama misafirlere ikram edildi.

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 2

YÖRÜK GELENEĞİ YAŞATILIYOR

Yörük Halil Gelebek, şenliğin önemini ve geleneği aktararak şunları söyledi:

"Yörükler olarak her yıl bir araya gelip bu şenliğimizi düzenliyoruz. Birbirimizi görüyor, kaynaşıyor ve geleneklerimizi yaşatıyoruz. Bu sene 17. kez düzenlediğimiz şenlikte hazırladığımız bazlamaları çökelek ve peynir ile ikram ediyoruz."

Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı... Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı...

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 1

HAYIRSEVERLİK VE BİRLİK RUHU ÖNE ÇIKIYOR

Yörük Zekiye Göğebakan ise şenliğin hayırseverlik yönüne dikkat çekerek şunları ifade etti:

"Bu şenliği her yıl ölmüşlerimizin ruhları için hayır olarak düzenliyoruz. Yağlı bazlamalarımızı içine peynir ve çökelek koyarak misafirlerimize ikram ediyoruz. Amacımız sadece Allah rızası için bir şeyler yapmaktır. Bu sene 50 kilogram un yoğurarak 500 kişiye ikramda bulunduk. Öğlen yemeğinde de ekmek arası kavurma ikram edeceğiz."

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 3

KATILIMCILARDAN MEMNUNİYET MESAJLARI

Şenliğe katılan Mustafa Eren ise duygularını şu şekilde dile getirdi: "Uzun zamandır bir araya gelemediğimiz insanları burada görmek bizi mutlu ediyor. Bu güzel etkinliği düzenleyenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 5

Kapıçam Tabiat Parkı'nda düzenlenen Yörük Bazlama Şenliği, geleneklerin yaşatılmasına, birlik ve beraberliğin güçlenmesine ve Kahramanmaraş mutfağının lezzetlerinin tanıtılmasına katkı sağladı.

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 4

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 7

Kahramanmarasta Lezzet Duragi Yorukler 17 Kez Bazlama Senligi Duzenledi 6