Depremin üzerinden geçen yaklaşık 9 aya rağmen ilçe belediyelerinden orta hasarlı binaların ruhsatlandırmaya yönelik bir karar çıkmayınca, bina sahipleri toplanarak basın açıklaması yaptı.

Milli İrade Meydanında toplanan yüzlerce orta hasarlı bina malikleri seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı. 6 Şubatta vefat eden vatandaşlar için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Av. Vedat Kale; “Bizler orta hasarlı diye tabir edilen binaların ve mikro bölgelendirme gerekçesiyle imara kapatılan alanda bulunan binaların mağdurlarıyız. Bilinmesini isterizki depremlerin üzerinden 9 aylık bir süre geçmesine rağmen şehirde hala belirsizliğini koruyan orta hasarlı binaların akıbeti ve mikro bölgelendirme diye tabir edilen imara kapatılan alanlarla ilgili umut verici ve çözüm yolu gösterici hiç bir açıklama ile birlikte çalışma dahi yapılmamıştır.” Dedi.

DEPREMDE DOSTLARIMIZI SONRASINDA DA EŞYALARIMIZI KAYBETTİK

Ağır kış şartlarının gelip kapıya dayandığını hatırlatan grup sözcüsü Av. Kale açıklamasını şöyle sürdürdü, “Birçoğumuzun ailesi şehir dışında evlerin akıbetini beklemektedir. Eşyalı bekleyen evlerde eşyalar, eşyasız olan evlerde kapı, pencere, avize, musluk gibi şeyler yağmalanmış vatandaş bir kez daha mağdur edilmiş depremde ailesini, eşini dostunu kaybeden vatandaş depremden sonra da malını kaybetmeye devam etmektedir. Şehirde kira fiyatları almış başını gitmiştir. 

orta-hasarli-bina-sahipleri-magduriyet-giderilmiyor-ustune-isler-zorlastiriliyor

BİR ÇEKİÇLE BİNALARIMIZI ORTA HASARLI YAPTILAR

Kurumlarca, Düzensiz ve bilimden uzak bir şekilde karot örneği dahi alınmadan, sadece bir çekiçle duvara ve kolona vurulmak suretiyle ses dinleyerek evlere orta hasar raporu verilmiştir. Akabinde ev sahiplerinin binalarına yaptırdığı performans analizlerinde bu binaların hafif hasarlı olduğu görülmüştür. Bizler sadece bir çekiçle verilen bu hasar raporlarını kabul etmemekle birlikte bilimsel şekilde yeniden hasar denetlemesi yapılmasını talep etmekteyiz. 

BU ZAMANA KADAR HİÇ KİMSE SORUMLULUK ALMADI

Bu zamana kadar ne büyükşehir belediyesi ne ilce belediyelerimiz ne de çevre şehircilik il müdürlüğü sorumluluk almamıştır. Aynı şehirde iki ayrı belediyenin güçlendirme için istediği evraklar bile farklılık göstermektedir. Kahramanmaraş'taki belediyelerin geçtiğimiz günlerde yaptığı; "hiç bir başvuru yok" açıklaması gerçeği yansıtmamakla beraber samimiyetten de çok uzaktır. Vatandaşın mağduriyetini giderici hiç bir kolaylık sağlanmamakla birlikte üstüne daha zorlaştırıcı şeyler talep edilmektedir. 

TASARIM GÖZETMENİ İPTAL AMA ÜNİVERSİTELERDE FAHİŞ FİYAT İSTİYOR

Tasarım gözetmeni diye saçma bir uygulama istemektedir. Bilindiği gibi tasarım gözetmenleri köprüler, havaalanları, metro gibi çok büyük projelere bakmakta ve bu profesörler zaten bizim orda işimiz yok, bizim işimiz değil demektedir. Ayriyeten Üniversitelerden istenen raporlar için fahiş fiyatlar istenmektedir. 

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİNİN AÇIKLAMALARI SAMİMİYETSİZLİKTİR

Buna istinaden Onikişubat belediyesinin açıklamaları gerçeği yansıtmadığı gibi ciddiyetten uzak ve samimiyetsizdir. Platformun sesini duyan çevre şehircilik bakan yardımcısı Kahramanmaraş'a gelerek bu belirsizliklere son vermiştir. Bizler dünkü Belediye başkanlarının bir araya gelerek çözüm olarak sundukları şartların ve sürecin takipçisi olacağız. 

Kahramanmaraş'ta vahşet: Boğazı kesilmiş halde bulundu Kahramanmaraş'ta vahşet: Boğazı kesilmiş halde bulundu

orta-hasarli-bina-sahipleri-maras

HİÇ BİR YIKIMIN OLMADIĞI BİR BÖLGEYİ İMARA KAPATMAK NE KADAR DOĞRU?

Hiçbir yıkım ve can kaybı vermeyen toprak kayması dahi olmayan bir bölgede imara kapatmanın ne kadar doğru olduğunu buradan yetkililere sormak istiyoruz. Uygun olmayan alan belirlenirken bölgede kazı çalışması yapılmış mıdır? Bu harita depremden önce yapıldıysa eğer neden bu bölgelere inşaat ruhsatı verilmiştir. Bir an önce bu uygun olmayan alan saçmalığına son verilmesini istiyoruz. 

MİMARLAR ODASI BAŞKANI AÇIKLAMA YAPMIŞTIR

Bu konuda Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre KAÇAMAZ bir açıklama yapmıştır. Açıklamasında "Sıva ile çatlakları kapatılarak oturulabilecek yerlere dahi orta hasar verilmiştir." demiştir. Depremden önce kulak verilmeyen bilimsel seslere en azından şimdi itibar edilmesini talep etmekteyiz. Son olarak bu binaların güçlendirme ruhsatı için vatandaşa yârdım edilecek midir? Bu saçma uygulamalar ne zaman son bulup vatandaşın derdine çare olunacaktır? Kıbrıs meydanından kaldırılarak orta hasarlı bina mağdurları üzerine dökülen enkaz ne zaman kalkacaktır?

KURUMLAR NE ZAMAN SORUMLULUK ALACAKLAR

 Sorumluluktan ve devlet ciddiyetinden uzak olarak topu birbirine atan kurumlar, Ne zaman sorumluluk almaya başlayacaktır? Unutmayın ki orta hasarlı bina mağdurları bugün buradan sesini haykırdı! Çözüm gelmezse üzerine koyarak dahada çığ gibi büyüyerek belediyenin önünde oturma ve düdük çalma eylemi yapacak çözüm bulunana kadar bu eylemler büyüyerek devam edecektir. Son kez Şunu üstüne basarak ifade ederiz ki bütün devlet kurumlarını ivedi bir şekilde ciddiyete, sorumluluk almaya ve bu apaçık ortada duran mağduriyeti sonlandırmaya davet ediyoruz.”

Konuşmaların ardından ortada kaldıklarını belirten bina sakinleri bir an önce sorunlarının çözülmesini talep etti. Basın açıklamasının ardından topluluk kısa bir süre sonra dağıldı.