31 Mart Mahalli İdari seçimleri Kahramanmaraş’ta büyük sürprizlerle sonuçlandı. 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta halk, deprem sonrası hala çözülemeyen orta hasarlı konutlar ve uygun olmayan alanlar sorunu sandığa yansırken ekonomi ve geçim sıkıntısının şehirdeki değişimin temel faktörlerinden birisi oldu.

2019’da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yüzde 67 oy alan Cumhur İttifakı, oylarında büyük düşüş yaşayarak yüzde 42,41’e geriledi.

Şehirde büyük yükseliş yapan Yeniden Refah Partisi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhammed Aydoğar ise yüzde 33,40 oy alarak Kahramanmaraş’ta AK Parti’ye en büyük alternatif olduğunu bir kere daha gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynep Arıkan ise yüzde 15,22 oy alarak kentteki 3.parti oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhur İttifakı ve AK Parti’nin adayı Fırat Görgel, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Cumhur İttifakı ve AK Parti yıllarca yüksek oy aldığı Kahramanmaraş’ta Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmedi ancak oy oranlarında büyük yara aldı.

ONİKİŞUBAT’IN YENİ BELEDİYE BAŞKANI KÜÇÜK FARKLA HANİFİ TOPTAŞ OLDU

Kesin olmayan sonuçlara göre, Onikişubat’ın yeni belediye başkanı Cumhur İttifakı’nın adayı Hanifi Toptaş oldu. 2019 seçimlerinde Onikişubat’ta yüzde 66,53 oy alan AK Parti, ilçede büyük bir oy kaybı yaşadı. AK Parti’nin oyu yüzde 40,74’e düşerken, Yeniden Refah Partisi Onikişubat Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Ceyhan ise yüzde 38,45 oy aldı. AK Parti ilçeyi küçük bir fark ile kaybetmedi. Ancak, AK Parti’nin oyu büyük bir ilçede büyük bir erime yaşadı.

EN BÜYÜK SÜRPRİZ DULKADİROĞLU

Kahramanmaraş’ın bir diğer merkez ilçesi Dulkadiroğlu’nda ise büyük bir sürpriz yaşandı. Kurulduğu günden bu yana AK Parti tarafından yönetilen Dulkadiroğlu Belediyesi, Yeniden Refah Partisi’ne geçti. Yeniden Refah Partisi Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Mehmet Akpınar resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 46,16 oy alarak Dulkadiroğlu’nun yeni belediye başkanı olurken, mevcut belediye başkanı ve AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Necati Okay ise yüzde 36,46 oy alarak 10 yıl sonra koltuğu devretmek zorunda kaldı.

ELBİSTAN’DA BÜYÜK SÜRPRİZ

Yıllardır sağ partilerin kalesi haline gelen Elbistan’da ise Cumhuriyet Halk Partisi 50 yıl sonra belediyeyi kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Elbistan Belediye Başkan Adayı Erkan Gürbüz yüzde 37,17 oy alarak Elbistan’ın yeni belediye başkanı olurken, AK Parti’nin belediye başkan adayı Murat Mercan ise yüzde 34,75 oy aldı.

AFŞİN KORAY KIRAÇ’I SEÇTİ

Afşin’de belediye seçimlerinde parti değişikliği olmadı. AK Parti’nin adayı Koray Kıraç, yüzde 43,28 oy alarak Afşin’in yeni belediye başkanı oldu. Yeniden Refah Partisi ise Afşin’de de 2.parti oldu. Yeniden Refah Partisi Afşin Belediye Başkan Adayı Adem Yıldız yüzde 38,68 oy aldı.

TÜRKOĞLU’NDA MEHMET KARACA DÖNEMİ

Kahramanmaraş'ta otomobil alev topuna döndü Kahramanmaraş'ta otomobil alev topuna döndü

AK Parti’nin yüksek oy aldığı ilçelerden olan Türkoğlu’nda ise sandıktan değişim çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Yeniden Refah Partisi Türkoğlu Belediye Başkan Adayı Mehmet Karaca, oyların yüzde 52,23’ünü alarak Türkoğlu’nun yeni belediye başkanı seçildi. AK Parti’nin adayı Feyzettin Okumuş ise yüzde 41,97 oy aldı.  Türkoğlu yıllar sonra AK Parti dışında bir partiye geçmiş oldu.

PAZARCIK 10 YIL SONRA TEKRAR CHP DEDİ

Kahramanmaraş’ta değişimin yaşandığı bir diğer ilçe ise Pazarcık oldu. 10 yıldır AK Parti’nin yönetiminde olan Pazarcık, 10 yılın ardından tekrar CHP’ye geçti. Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP’nin Pazarcık Belediye Başkan Adayı Haydar İkizer, yüzde 45,44 oy alarak yeni belediye başkanı olurken, AK Parti’nin adayı Murat Ceyhan ise yüzde 40,28 oy aldı.

GÖKSUN SELİM CÜCE’YE EMANET

Yeniden Refah Partisi’nin Kahramanmaraş’ta kazandığı bir diğer ilçe belediyesi ise Göksun oldu. Yeniden Refah Partisi’nin Göksun Belediye Başkan Adayı Selim Cüce, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 57,33’ünü alarak Göksun’un yeni belediye başkanı oldu. Göksun’un mevcut belediye başkanı ve Cumhur İttifakı Göksun Belediye Başkan Adayı Hüseyin Coşkun Aydın ise yüzde 32,77 oy alarak seçimi kaybetti.

ANDIRIN AK PARTİ’YLE DEVAM

AK Parti’nin üstünlüğünü koruduğu tek ilçe Andırın oldu. Cumhur İttifakı’nın ve AK Parti’nin Andırın Belediye Başkan Adayı Sinan Gökşen, ilçede oyların yüzde 50,91’ini alarak yeni belediye başkanı seçilirken, İYİ Parti’nin adayı Ali Çatalbaş ise yüzde 16,48 oy alarak ilçede sandıktan ikinci çıkan aday oldu.

ÇAĞLAYANCERİT KAHRAMANMARAŞ’TA İYİ PARTİ’NİN İLK BELEDİYESİ OLDU

Resmi olmayan sonuçlara göre, Çağlayancerit’te İyi Parti’nin adayı Yemliha Göktaş, ipi göğüsleyerek Çağlayancerit’in yeni belediye başkanı oldu. Göktaş, ilçedeki oyların yüzde 37,31’ini aldı. Cumhur İttifakı ve Milliyetçi Hareket Partisi Çağlayancerit Belediye Başkan Adayı Hasan Onaran ise yüzde 33,20 oy alarak ilçede 2.oldu. Onaran ise, ilçedeki oyların yüzde 33,20’sini aldı.

EKİNÖZÜ CHP’NİN ADAYI HARUN VİCDAN’I SEÇTİ

Depremden büyük yara alan Ekinözü’nde ise değişim yaşandı. 10 yıldır AK Parti’nin yönetiminde olan Ekinözü, bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ekinözü Belediye Başkan Adayı Harun Vicdan, yüzde 40,84 oy alarak Ekinözü’nün yeni belediye başkanı olurken, Cumhur İttifakı ve MHP’nin adayı Harun Şahin ise yüzde 37,77 oy alarak ikinci oldu.

NURHAK YİNE CHP’DE

Kahramanmaraş’ta 2019 yerel seçimleri sonrası CHP’nin tek kazandığı belediye olan Nurhak, yine CHP’de kaldı. Mevcut belediye başkanı İlhami Bozan’ın aday olduğu Nurhak’ta CHP yüzde 53,77 oy alırken, Cumhur İttifakı ve MHP’nin adayı İsmet Göksu ise yüzde 24,35 oy aldı.

Böylelikle Kahramanmaraş’ta CHP 4, AK Parti ve Yeniden Refah Partisi 3’er, İYİ Parti ise 1 ilçe belediyesi kazanırken Büyükşehir belediyesini de AK Parti kazandı.