Kahramanmaraş'ta 40 yıl önce inşaatına başlanan ve 30 yıl önce sakinlerini ağırlamaya başlayan 13 bloklu Sümerevler Sitesi, yerinde dönüşüm projesiyle yeniden yapılmak isteniyor.

Kahramanmaraş merkezinde meydana gelen depremlerde ağır hasar alan bu site, son bloğunun da yıkılmasıyla tamamen zarar gördü.

kahramanmarasta-yikilan-sumerevler-sitesi-icin-hizli-yeniden-yapilanma-cagrisi

Süleyman Şah Mahallesi'nde bulunan bu 6 katlı dairelerden oluşan site, toplamda 208 daireye ev sahipliği yapıyordu.

Site sakinlerinin bir kısmı konteyner kentlere, bir kısmı ise kiralık yerlere taşınmak zorunda kaldı.

Yıkılan 13 bloklu site sakinlerinden iki vatandaş, evlerinin yerinde dönüşüm projesi kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilmesini ve sürecin hızlandırılmasını talep etti.

Deprem sonrası konteynerde yaşadığı için zor günler geçirdiğini belirten Ömer Çolak, "Evimiz ağır hasarlı olduğu için yıkıldı, ancak can kaybımız olmadı. Biz evlerimizin yerinde dönüşümünü talep ettik ve başvurumuzu yaptık. Devletimize ve hükümetimize güveniyoruz ve evlerimizin bir an önce yapılıp içine taşınmak istiyoruz. Konteynerlerde yaşamak zor, önümüzde kış var. Devlet ve hükümet yetkililerine sesleniyorum, bizi müteahhitlere mahkum etmeyin" dedi.

yapilandirma-cagrisi

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş'ten 'Büyük Emekli Mitingi' çağrısı CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş'ten 'Büyük Emekli Mitingi' çağrısı

Ayşe Arslantürk ise, "Evimizin yerini geri istiyoruz. Devletimize minnettarız. Evlerimizin yerinde dönüşümünü hızlı bir şekilde yapılmasını ve bize bir an önce teslim edilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.