Kahramanmaraş'ta, 'dünyanın en saçma binası' olarak adlandırılan Özel İdare İş Merkezi'nin 6 Şubat depremlerinden önceki yıkımının ardından, şimdi de halk arasında 'saçma yapı' olarak bilinen Kültür Park'ta yıkım çalışmalarına başlandı.

Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü

Azerbaycan tarafından finanse edilen Azerbaycan Mahallesi projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda, Kültür Park'ın yerinde konut, iş yeri ve yeşil alanlar bulunacak.

YENİ KAHRA-MARAŞ İÇİN KENTSEL TASARIM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Yeni Kahramanmaraş'ın imarı ve inşası sürecinde tüm alanlarda devam eden çalışmalar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın koordinasyonuyla hayata geçirilen Kentsel Tasarım Projesi ile destekleniyor.

Şehir merkezinde 5 farklı noktada kurulan şantiyelerde çalışmalar sürerken, Onikişubat ilçesi Hayrullah Mahallesi'nde inşa edilen Azerbaycan Mahallesi'nde de projenin ilerlediği belirtiliyor.

KÜLTÜR PARK, MODERN YAPI VE YAŞAM ALANLARI İLE YENİLENİYOR

Kültür Park'ın yıkımı, 2 binin üzerinde bağımsız bölüm içeren konutlar, iş yerleri, okullar, sosyal donatı ve yeşil alanların inşa edileceği 60 dönümlük bir alana yer açmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında, Kültür Park'ın yerinde modern bir yapılaşma ile yeni nesil bir kültür merkezi oluşturulacak.

VATANDAŞLARIN GÖRÜŞLERİ: "ÖNCEKİ YATIRIM ÇÖPE GİTTİ"

Vatandaşlardan Ali Çam, Kültür Park'ın öncesindeki hizmetlerini değerlendirerek, "Burası önce hal olarak hizmet veriyordu, sonra otogar oldu.

Bu alan ölü bir yatırımdı ve farklı bir proje çıkabilirdi. Memlekete gelen hizmet çöpe atıldı diyorum. Buraya otopark yapılabilir, ihtiyaç var ve üzerine iş merkezleri eklenabilir" şeklinde konuştu.

Esnaf Veli Kel ise, "Bu yeri yapan kişiden buranın parasının karşılanması gerekir. 5-6 yıllık bir yer. Parayı toprağa gömdüler, yazık. Yapılacaksa bu alana esnaflar için güzel bir iş hanı yapılmalı. İstediğimiz bu" dedi.

DEPREMLERDE HASAR ALMAYAN KÜLTÜR PARK, 'SAÇMA BİNA' TANIMLAMASIYLA BİR KEZ DAHA GÜNDEME GELDİ

6 Şubat depremlerinde hasar almayan ancak halk arasında 'dünyanın en saçma binası' olarak adlandırılan Özel İdare İş Merkezi'nin ardından, Kültür Park ikinci 'saçma yapı' olarak nitelendiriliyor.

Yapılacak olan modern ve işlevsel projenin, şehre değer katması ve vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş