MESDER'DEKİ KONFERANSTA "YAZILIŞININ 950. YILINDA DİVANU LÜGATI'T TÜRK" KONUŞULDU


Mesder ve KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi işbirliği ile her ay düzenli olarak tertiplenen MESDER/AKADEMİ EDEBİYAT SOHBETLERİ" Programında bu defa KSÜ akademisyenlerinden Doç. Dr. Burak Telli'nin konuşmacı olduğu programda; "Yazılışının 950. Yıl Dönümünde Divanu Lügatı't Türk"  bütün yönleriyle konuşuldu. 
Program, KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Poyraz'ın açılış konuşması ardından Mesder başkanı Ali Avgın'ın takdim konuşmasıyla başladı. 
Program konuğu Burak Telli Türk dünyasının önemli şahsiyetlerinden Kaşkarlı Mahmut'un 950 yıl önce yazdığı "Divanu Lügatı't Türk" isimli eseri hakkında bilgiler aktardı. Eserin Türk dünyasındaki önemi ve edebi değerini örnekler vererek anlattı. Eser, Türkçe-Arapça çift taraflı kaleme alınmış  9 bin Türkçe kelimenin başlık olarak yer aldığını bir lügat olduğunu ifade ederek, eserin gün yüzüne çıkma hikayesini de anlattı. 
Mesder konferans salonunda çok sayıda şair ve yazarın katılımıyla gerçekleşen programa konuya ilgi duyan izleyiciler de katılmıştı.
Baştan sona İlgi ile izlenen program, soru-cevap bölümüyle son buldu.

Salihli'de Orman Yangını: Ekipler Havadan ve Karadan Müdahalede Salihli'de Orman Yangını: Ekipler Havadan ve Karadan Müdahalede

Mesder Akademi2

Mesder Akademi

Whatsapp Image 2024 05 18 At 15.47.26 (1)

Editör: Haber Editörü