Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 8. Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleşti.

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleşen toplantıda Kahramanmaraş Milletvekilleri hazır bulunarak birer konuşma yaptı.

Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras

Meclis Başkanı İş İnsanı Hanefi Öksüz’ün anonsu ile kürsüye gelen Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, yerinde otururken arka taraftan bir işadamının şehirde muhalefette yok, iktidarda yok dediğini belirterek, şehirdeki muhalefetliğin tanımını yaptı. Karadutlu; “Genel Başkanımız tarafından il Başkanı olarak görevlendirilince partimizin il başkanlığı için görüştüğüm tam 6 daire sahibi bize işyerlerini kiralamaktan vazgeçti. En sonunda meslektaşım, doktor bir arkadaşımın birinci kattaki iş yerini gönül koyarak, ısrar ederek şirketimin üzerine alabildim.

39 YILIMI SAĞLIĞA VERDİM AMA TEK KELİME İSTİŞARE EDİLMİYOR

KMTSO Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanına teşekkür ediyorum Çünkü belediyemizin bu meclis salonuna tam 3 yıl sonra girebildim. 3 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanımızdan randevu alamıyorum. Biz burada bir birliktelikten söz edemeyiz, neyin birlikteliğinden söz edeceğiz, 2 ay önce verdiğimiz fotoğrafın birlikteliğinden mi? Ben 39 yılımı sağlığa verdim. Başhekimlikten, Sağlık Müdürlüğüne, Tabip Odası Başkanlığına kadar yaptım. Sağlık işletmesi okudum, yetinmedim Sağlık İdaresi Okudum. Fakat şehrimde sağlıkla ilgili hiçbir zaman istişareye çağrılmadım. Dışardaki iller soruyor ama kendi ilimden tek kelime yok.

irfan-karatutlu-kmtso-toplantisi

BU MEMLEKETİN EN BÜYÜK SORUNU KORKU

Muhalefetlik yapmak çok kolay, çıkarım ‘yapamıyorlar, olmuyor’ derim. Fakat ben Bakanımızdan randevu isteyerek sağlık alanındaki fikirlerimi sunmak istedim. Kahramanmaraş’ta maalesef istişare kültürü yok, istişare yapamıyoruz. Kahramanmaraş siyaseti kibirli, bilgiye düşman. Böyle bir şey gördüğü zaman hemen yok etmeye çalışıyor. Gaziantep İl Başkanımız da milletvekili oldu. Mecliste buluşacaktık bana; “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ziyaretime gelecek, onun için biraz geç kalacağım” dedi. Bizde ise mülki amirler, sivil toplum kuruluşları bizimle fotoğraf bile vermekten korkuyorlar. Bu memleketin en büyük sorunu korku.

8 KAT YETMEDİ 15-16 KAT VERİLDİ DE VERİLDİ

Başkanımız az önce konuştu, sanki son 20 yıldır, 30 yıldır bu şehri başka birileri yönetti. Üretime değer vermeyen tüketim toplumu yetiştirildi, biz demeyen ben diyen bir nesil yetiştirildi. Fayda demeyen haz diyen bir nesil yetiştirildi. Kim yaptı bu şehri, kim yaptı; deprem sonrası yapılanlar slaytla gösterildi, yap deprem öncesi, yapılanlar ve yapılamayanlar. Milcan apartmanlarına, Edeler apartmanlarına 8’şer katı kim verdi. Sonrasında 8 kat yetmedi, 10 kat, 15 kat 16 verildi de verildi.

YIKIMLARDAN DOLAYI SORUMLU HİSSETMİYORSAK BU İŞ ÇÖZÜLMEZ

3-4 yıl önce yetkilileri uyarmıştık. Genel Başkanımız Ali Babacan şehrin en büyük sorununu sordu; bizde ‘deprem’ dedik. Şehrin depremiyle ilgili ekonomiden anlayan Genel Başkanımız 2021 yılında çalıştı ve şehrimizin güneyinin tamamen zemin sıvılaşması olduğunu beyan ederek bir an önce çalışılması ve tedbir alınması konusunda uyarılarda bulundu. Toplantı yaptığımız Safron Otel yıkıldı. Bugün toplantı yaptığımız bu salondan yukarı çıkın pencereden bakıp Sena apartmanının Seçkinler sitesinin neden yıkıldığından mustarip olmuyorsak, bundan suçlanmıyorsak, 3-5 müteahhidi içeri alarak bu işi çözemeyiz.” Dedi.

hanifi-oksuz

ÖKSÜZ’DEN SİYASİ KONULARA GİRMEYELİM

Karatutlu’nun bu konuşma aralığında KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz araya girerek; “programımızda burası milletvekillerimizle tanışma toplantısıydı. Onun için siyasi konulara fazla girmeyelim.” Dedi. Karatutlu da buraya siyasetçi olarak geldiğini, gerektiği takdirde salonu terk edebileceğini söyledi. Konuşmasını sürdüren Karatutlu, şehirlerin insanların çocukları gibi olduğuna vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü, “Biz bu çocuğu fiziken obez yetiştirdik. 50 yıldır sadece fizikende değil, bu şehrin kültürüne, bu şehrin sağlığına sayısız şekil vererek kötü bir şekilde yetişti. Hepimiz Belgrat’ı, Paris’i, Budapeşte’yi, Londra’yı gördünüz, hepsinin ortasından nehir akıyor. Bizim ise yanı başımızda Nehir akıyor. Oraya yaklaştırmamak için sanayi kuruluyor, çöp tesisi kuruluyor. Bu şehrin yeniden inşa edilmesi konuşulmalı, İsmailli’ye kadar, Köseli’ye hatta Fırnız’a kadar tek katlı nasıl modern evler yapılır, nasıl metro getirilir, bunların konuşulması gerekirken 7 ayda şu yapıldı, bu yapıldı gibi konuşmalar yapılıyor.” Dedi.

KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz bir kez daha milletvekili Karatutlu’ya müdahalede bulunarak kısa keselim söyleminin ardından Karatutlu mikrofonu kürsüye bırakarak hiçbir şey söylemeden salondan ayrıldı.

mehmet-sahin-vekil

BİZİ RAHAT BIRAKMAYIN EL BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞALIM

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Şahin’de Milletvekili Karatutlu’nun ardından kürsüye gelerek şöyle konuştu; “Şov yapmayacağım, polemik yapmayacağım, belediye başkanı adayı olacağım diye konuşup kaçmayacağım, çok kısa konuşacağım. 5 yıllık dönem içinde Allah ömür verirse milletvekilliği imkânı yakalamışız. Onurlu bir görev, hele deprem sürecinde çok çok daha onurlu bir görev. Bu Süre içinde ne yapabilirsek, kanımızdan, canımızdan, emeğimizden ne varsa bunu vereceğiz Kahramanmaraş açısından. Sizden isteğimiz el birliğiyle çalışalım ve bizi rahat bırakmayın, sizin içinizden arayanlar var. Bizi rahat bırakmayın, vekiller olarak bizi uyutmayın. Bu kısa zamanda ne gerekiyorsa onu yapalım ama artistlik yapanların da farkında olalım.”