Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler bünyesindeki çalışmalarını sürdürürken, Davos'ta katıldığı oturumda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ghebreyesus, gizemli bir hastalık olarak tanımladığı 'Hastalık X'in, salgın haline gelebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

"HASTALIK X", KORONAVİRÜS SALGININDAN 20 KAT DAHA ÖLÜMCÜL

Hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, "Hastalık X"in, koronavirüs salgınından 20 kat daha ölümcül olabileceğini ifade etti.

DSÖ, 2021 yılının başında yayınladığı bir analizde, bu gizemli hastalığın 75 milyon insanın ölümüne sebep olabileceğini ve her 5 yılda bir yeni bir salgın haline gelebileceğini belirtmişti.

Influenza'dan Sonra En Çok Korkulan Hastalık X Hastalığı! Influenza'dan Sonra En Çok Korkulan Hastalık X Hastalığı!

DÜNYA EKONOMİ FORUMU'NDA ÇAĞRI: "BÜTÜN ÜLKELER ORTAK DÜŞMANA KARŞI ANLAŞSIN"

Davos'taki Dünya Ekonomi Forumu'na katılan Ghebreyesus, pandemiye karşı bütün ülkelerin ortak bir anlaşma yapmalarını umut ettiğini belirtti.

"Olabilecek bilinmeyen şeyler var ve herhangi bir şeyin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı önemli, bu yüzden bilmediğimiz hastalıklar için bir yer tutucuya ihtiyacımız var" diyen Ghebreyesus, ayrıca küresel konferansta, "Covid-19 sırasında birçok insanı kaybettik çünkü onları yönetemedik. Kurtarılabilirlerdi ama yer yoktu. Yeterli oksijen yoktu. Peki ihtiyaç olduğunda genişleyebilecek bir sisteme nasıl sahip olabilirsiniz?" şeklinde konuştu.

"ÖNCEDEN TAHMİN ETMEK DAHA İYİDİR"

Ghebreyesus, anlaşma yoluyla ortak bir müdahalenin dünyanın başka bir salgına daha iyi tepki vermesine yardımcı olacağını belirterek, "Olabilecek bir şeyi önceden tahmin etmek daha iyidir çünkü tarihimizde birçok kez olmuştur ve buna hazırlanmak gerekir. Bazı şeylerle hazırlıksız yüzleşmemeliyiz; bilinmeyen bazı şeylere de hazırlanabiliriz" dedi.