Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi Ata Emre Akman, sipariş dönüşünde E.Ö. tarafından 25 yerinden bıçaklanarak hayatını kaybetti. E.Ö. yakalanarak tutuklanırken, babası Orhan Ö. de "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan tutuklandı.

İstanbul Avcılar'da çöpte yeni doğmuş bebek bulundu İstanbul Avcılar'da çöpte yeni doğmuş bebek bulundu

Güvenlik kamera görüntülerine yansıyan olayda Ata Emre Akman'ın aldığı bıçak darbeleri yürek burkuyor. Olaydan bir hafta önce ise Akman'ın ailesiyle gittiği tatilden görüntüleri ortaya çıktı.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı, E.Ö. hakkında "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istedi. Ayrıca "ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Orhan Ö. için ise "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

E.Ö., mahkemedeki ifadesinde Ata Emre Akman'ı tasarlayarak öldürmediğini ileri sürdü. Fakat görüntüler ve tanık ifadeleri E.Ö.'nün iddiasını çürütüyor. E.Ö.'nün 18 yaşından küçük olduğuna dair iddialar da avukatı tarafından reddedildi.

Duruşmada ailenin avukatı, E.Ö.'nün 18 yaşından büyük olduğunu ve Türk Ceza Kanunu'ndaki yaş indiriminden faydalanmaması gerektiğini savundu. Ayrıca E.Ö.'nün babasının da suça azmettirici olarak yargılanmasını talep etti.

11 saat süren duruşmada tutukluluk hallerinin devamına karar verildi ve dava 12 Temmuz'a ertelendi. Savcı, E.Ö. ve babası Orhan Ö.'nün haksız tahrik indiriminden yararlanmamalarını ve E.Ö. için ağırlaştırılmış müebbet hapis, Orhan Ö. için ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Editör: İsa Aslantaş