MAN damperli kamyon, adını Alman bir endüstri kuruluşu olan (Maschinenfabrik Aygsburg-Nürnberg) baş harflerinden alan kamyon ve otobüs üretimi ile tanınan bir firmadır. MAN şirketi 1958 yılında kurulmuş olup merkezi Almanya’nın Münih kentindedir.

MAN firması ticari araçlar, dizel motorlar, turbo makinalar ve sanayi hizmetleri kapsamında alanını genişletmiştir. Avrupa’nın en büyük mühendislik ve ticari araç firmalarından biri olarak ilk yerini korumaya devam etmiştir. MAN ürünleri : Kamyon, otobüs ve van kamyonet olarak sıralanabilir.

Damperli Kamyon Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Yük taşıyan kamyonların, kasa kısmının havaya kaldırılmasını sağlayan hidrolik mekanizmaya damper adı verilir. Damperli kamyonlarda kasa arka tarafta bulunur ve ön taraftaki sisteme bağlı hidrolik kasayı yukarıya doğru itme suretiyle işlev görür. MAN damperli kamyon sınıfının en sağlam ve gelişmiş teknolojiye sahip ticari aracı olarak üst sıralarda yerini alır.

Elektrik Faturanızı Düşürmek İçin Çamaşır Makinesindeki 5 Altın Kural! Elektrik Faturanızı Düşürmek İçin Çamaşır Makinesindeki 5 Altın Kural!

Damperli kamyonlar ağır yük taşımacılığı ve inşaat sektöründe önemli bir yere sahip olmasıyla bilinir. Kum, çakıl, kaya, kırmataş gibi malzemelerin taşınmasında damperli kamyonların kullanımı hem maliyeti hem de nakliye hızını arttırmaya yönelik olduğundan inşaat sektöründe yaygın hale gelmiştir. Kullanılan hidrolik sistem taşınan yükün başlatılabilmesi için hem hızlı hem de ekstra insan gücüne ihtiyaç olmaksızın maliyet açısından avantaj sağlar.

Damperli Kamyon Çeşitleri Hangileridir?

  • Araç üstü damperli kamyon
  • Küvet tipi damperli kamyon
  • Kaya tipi damperli kamyon
  • Kaya tipi dev damperli kamyon

MAN damperli kamyonları, aşırı yükler için tasarlanmış olup havalandırma ve ısıtma sırasında havayı temizleyen özel bir filtre ile donatılmıştır. Aynı zamanda güç ünitesi, dört silindirli, 6 litre hacimli ve 150 ile 206 beygir gücündeki güç göstergelerine sahip motorlarla donatılmıştır.

Editör: TE Bilisim