Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edremit Körfezi'nin yeşil çizik zeytini, Ezine peyniri ve Maraş tarhanasının coğrafi işaret tescillerinin inceleme süreçlerinin tamamlandığını duyurdu.

Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Bakan Kacır, AB'ye yapılan coğrafi işaret başvurularının inceleme süreçlerinin tamamlandığını belirtti. Bu tescil sürecinin ardından üç ürünün de AB coğrafi işaretini almaya hak kazandığına dikkat çekti.

BAKAN KACIR: "COĞRAFİ İŞARET BAŞVURULARI ARTIK AB'DE"

Mehmet Fatih Kacır, Avrupa Birliği'ne yapılan coğrafi işaret başvurularının inceleme aşamalarının tamamlandığını açıkladı. Aynı zamanda AB tescili yolunda olan üç yeni coğrafi işaretin müjdesini de verdi. Kacır, "Edremit Körfezi'nin yeşil çizik zeytini, Ezine peyniri ve Maraş tarhanası için yapılan coğrafi işaret başvuruları artık inceleme süreçlerinin tamamlanarak AB'de yayımlandı." ifadelerini kullandı.

TÜRKPATENT HIZLA HAREKETE GEÇTİ

Bakan Kacır, AB'nin coğrafi işaret başvurularının doğrudan üreticiler veya Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) aracılığıyla gerçekleştirilebileceğini belirtti. Kacır, bu yıl içerisinde TÜRKPATENT'in, Ezine peyniri dahil olmak üzere 12 ürün için AB Komisyonuna coğrafi işaret başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Aynı zamanda Kacır, TÜRKPATENT başvurularının diğer başvurulara kıyasla daha hızlı sonuçlandığını ve üreticilere teknik destek sağladıklarını vurguladı.

KACIR: "ULUSLARARASI TESCİLLER KÜLTÜREL MİRASIMIZI TANITIYOR"

Mehmet Fatih Kacır, ulusal ve uluslararası düzeyde coğrafi işaretli ürün sayısının artmasının yerel ve kültürel mirasın dünya çapında tanıtılması ve sürdürülebilir üretimin sağlanması açısından önemli olduğunu belirtti. Bakan, AB nezdinde tescilli coğrafi işaretlerin yanı sıra ilan ve inceleme aşamalarında olan başvuruların sayısına da dikkat çekerek, Balıkesir, Çanakkale ve Kahramanmaraş illerini tebrik etti ve yeni tescillerin üretime değer katacağı temennisinde bulundu.

AB TESCİLİ SÜRECİ VE GELECEK PLANLARI

AB Komisyonu tarafından uygun bulunan coğrafi işaretlerin, 3 aylık itiraz sürecinin ardından AB Resmi Gazetesi'nde tescil edildiğini belirten Kacır, bu sürecin Milas yağlı zeytini için bugün sona ereceğini ve ilerleyen günlerde Ayaş domatesi, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini, Ezine peyniri ve Maraş tarhanasının Kasım ayında tescil edilmesinin beklendiğini paylaştı.