Meclis'in en önemli gündem maddelerinden biri olarak öne çıkan konulardan biri, İsveç'in NATO'ya üyeliği ile ilgili yapılan düzenlemenin TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak olmasıdır.

OYLAMA İÇİN TBMM GENEL KURULU TOPLANDI

Bugün gerçekleşecek olan oylama, İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili protokolün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilip edilmeyeceğini belirleyecek. Protokolün onaylanabilmesi için, Genel Kurul'a katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun olumlu oy kullanması gerekiyor.

İYİ Parti'de yaprak dökümü | Akşener'e tepki gösterip bıraktı İYİ Parti'de yaprak dökümü | Akşener'e tepki gösterip bıraktı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İMZASI BEKLENİYOR

Yasa, TBMM Genel Kurulu'nda onay alması durumunda, Parlamento onayının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da imzalanacak. Bu sürecin tamamlanması halinde İsveç, NATO'nun 32. üyesi olarak resmi bir şekilde Avrupa-Atlantik güvenlik ittifakına dahil olacak.

İSVEÇ, NATO'YA KATILARAK TARİHİ BİR ADIM ATACAK

İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin protokol, Dışişleri Komisyonu'nun gündemine ilk olarak 16 Kasım'da girmişti. 26 Aralık'ta ise Meclis Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edilen Katılım Protokolü, ülkede tarihi bir dönemeç oluşturarak İsveç'in NATO üyeliği için önemli bir adımı temsil etmektedir.