Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu ve ekonomik görünümünü yükseltme kararını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Bakan Şimşek, bu gelişmenin Türkiye'nin ekonomi politikalarındaki sağlamlığın bir yansıması olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE'NİN NOTU B+'YA YÜKSELDİ

Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli döviz borç notunu B seviyesinden B+'ya çıkartırken, ekonominin görünümünü de durağandan pozitife yükseltti. Bakan Şimşek, bu olumlu gelişmenin ardında, Türkiye'nin istikrarlı ekonomi politikaları ve uygulamaya koyduğu yapısal reformların etkili olduğunu belirtti.

EKONOMİNİN DENGELİ BÜYÜMESİ ÖNCELİK

Bakan Şimşek, fiyat istikrarının sağlanmasının en önemli öncelik olduğunu, büyümenin yeniden dengelenmesi sürecinin başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade etti. İç tüketimin ılımlı bir seyir izlediğini ve net ihracatın güçlendiğini belirten Şimşek, cari açığın hızla daraldığını ve bu yıl GSYİH'nın %3'ünün çok altına düşmesinin beklendiğini aktardı.

GÜVEN ARTIŞI VE MALİ SAĞLIK

Türk lirası mevduatların toplam mevduat içindeki payının son aylarda önemli ölçüde arttığını vurgulayan Bakan Şimşek, bu durumun hükümetin ekonomi programına olan güvenin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Ayrıca, mali sağlığın yeniden tesis edilmesinin ve mali açığın GSYİH'nın %3'ünün altına düşürülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Emekliler için özel çalışma yapacağız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Emekliler için özel çalışma yapacağız

SEÇİMSİZ DÖNEM VE REFORMLAR

Bakan Şimşek, bu ay gerçekleşecek yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin, verimliliği ve rekabet gücünü artıracak reformları içeren orta vadeli programını kesintisiz bir şekilde sürdüreceğine işaret etti. Döviz piyasasındaki dalgalanmaların geçici olduğuna inandıklarını belirten Şimşek, TCMB'nin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu ve maliye politikasının bu süreçte destekleyici olmaya devam edeceğini vurguladı.