Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatları çerçevesinde 15 Ağustos-23 Kasım tarihleri arasında yürütülen çalışmalara dair detaylı bir rapor yayınladı.

msb-suriye-harekat-alaninda-649-terorist-etkisiz-hale-getirildi2

Evlilik 2 Ay Sürdü, Nafaka 25 Bin TL! Mahkeme Kadının Hakaretlerini de Gerekçe Gösterdi! Evlilik 2 Ay Sürdü, Nafaka 25 Bin TL! Mahkeme Kadının Hakaretlerini de Gerekçe Gösterdi!

TERÖR ÖRGÜTLERINE YÖNELİK ETKİLİ OPERASYON

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu tarihler arasında Suriye harekat alanındaki üs bölgelerine saldırı hazırlığı yapan 606’sı PKK/KCK-PYD/YPG, 43’ü DEAŞ mensubu olmak üzere toplam 649 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

MEHMETÇİKİN KARARLILIGI

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatlarını gerçekleştiren Mehmetçikin, Suriye harekat alanında kararlılıkla görevine devam ettiği vurgulandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu'nun bizzat harekat bölgeleri ve hudut karakollarında inceleme ve denetlemelerde bulunduğu belirtildi.

msb-suriye-harekat-alaninda-649-terorist-etkisiz-hale-getirildi1

PERSONELE VERİLEN TALİMATLAR

Orgeneral Bayraktaroğlu'nun, harekat alanında görevli personelle bir araya gelerek kendi deneyimlerini paylaştığı ve alınan tedbirlerle ilgili talimatlar verdiği ifade edildi.

HUDUT KARTALLARI AKTİF

Açıklamada, Mehmetçiklerin yanı sıra Hudut Kartallarının da aktif bir rol üstlendiği belirtildi. Bu kapsamda, 15 Ağustos-23 Kasım 2023 tarihleri arasında yasa dışı yollarla Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan bin 48 düzensiz göçmenin yakalandığı kaydedildi.

msb-suriye-harekat-alaninda-649-terorist-etkisiz-hale-getirildi4

DÜZENSIZ GÖÇMENLERIN PROFİLİ

Yakalanan düzensiz göçmenlerden 41'inin PKK, 5'inin DEAŞ, 2'sinin MLKP ve 162'sinin FETÖ mensubu olduğu belirlendi. Ayrıca, hudutlardan geçme girişiminde bulunan 53 bin 890 düzensiz göçmenin engellendiği ifade edildi.

msb-suriye-harekat-alaninda-649-terorist-etkisiz-hale-getirildi3