Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kahramanmaraş KSÜ’de bir Dekan daha değişti! Kahramanmaraş KSÜ’de bir Dekan daha değişti!

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİKLERİ DUYURULDU

Son dakika haberleri... Bakan Tekin, önemli bir açıklama yaparak müfredatta değişikliklerin geliştiğini duyurdu. Tekin, ders konularında sadeleşme yapılacağını ve tüm sınıflarda müfredatın değişeceğini belirtti. Yapılacak değişikliğin aralık ayında kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Bakan Tekin, 2017 yılından bu yana gerçekleştirilecek en kapsamlı değişikliğe dikkat çekerek, "Muhtemelen aralık ayında müfredatta yapacağımız değişikliği kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Çünkü uzun süredir müfredat değişikliği konusu üzerinde çalışıyoruz. Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız." dedi.

SÖZLÜ SINAVLARIN DEVAMI

Öğretmen alımlarında yapılan sözlü sınavın devam edeceğini vurgulayan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre; öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulaması getirildi. 2016'da kurulan sisteme göre KPSS'de belli puan barajını geçen adayların üç katı aday sözlü sınava çağrılıyor. Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur. Kanunda da herhangi bir değişiklik olmadığına göre mülakat sistemi zaten devam ediyor."

ÖĞRETMEN ATAMALARI PLANLARI

Yusuf Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte bütçe olanakları çerçevesinde, ihtiyaç duyulan alanlarda ve sayıda öğretmen ataması yapmayı planladıklarını da belirtti. Bu önemli gelişmeler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Editör: İsa Aslantaş