Muğla'da Yemek Kültürü 'Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri' Kitabında

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin iş birliğiyle gerçekleştirilen proje, Muğla'nın zengin mutfak kültürünü geleceğe taşımayı hedefliyor. Bu önemli çalışmanın bir ürünü olan "Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri" kitabı, İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlanmış ve Muğla'nın yöresel lezzetlerini kayıt altına alıyor.

Kitap, Muğla'nın 13 ilçesinde köy köy dolaşarak toplanan 446 tarifi içeriyor. Her tarifin yanında QR kodları ile tarifin videolarına erişim sağlanabilmesi, bu kitabı özel kılıyor. Ayrıca, kitap içinde Muğla mutfak kültürüne ait önemli terimlerin bulunduğu küçük bir sözlük de yer alıyor.

Projeyi yürüten ve kitabın yazarı olan MSKÜ öğretim elemanlarından Öğretim Görevlisi Dr. Selma Atabey, Muğla'nın coğrafi özellikleri, tarihi ve göçleri nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirtiyor. Ancak modern yaşamın etkisiyle birçok geleneksel yemeğin unutulmaya başladığını ve bu değerlerin korunması gerektiğini vurguluyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir'den Anneler Günü'ne Sanat Dolu Hediye Kahramanmaraş Büyükşehir'den Anneler Günü'ne Sanat Dolu Hediye

Kitap, ulusal ve uluslararası platformlarda Muğla'nın yöresel lezzetlerini tanıtmayı amaçlıyor ve bu hedef doğrultusunda uluslararası prestijli Gourmand Yemek Kitabı ödüllerinde üç kategoride aday gösterildi. Bu ödüller, sektörün tek uluslararası değerlendirme kurulu tarafından her yıl veriliyor.

Dr. Selma Atabey, kitabın hazırlanma sürecinde emeği geçen MSKÜ ve Muğla Büyükşehir Belediyesi gibi kurumlar ile kişilere teşekkürlerini iletiyor ve Muğla'nın mutfak kültürünün geleceğe taşınmasına katkıda bulunan herkesi kutluyor.

20230906aw024273-3

Kaynak: İHA