Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin" kararı, 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu kararla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25'lik bir artış sağlandı.

EK DERS ÜCRETLERİNDE YÜZDE 25 ARTIŞ

Kararın 9'uncu maddesinin 2'nci fıkrasında yapılan düzenlemeyle, ek ders ücretleri artırılarak öğretmenlere daha adil bir maddi destek sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda, öğretmenlerin ek ders ücretlerindeki artış, 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

ucretli-ogretmenlere-yuzde-25-zam-karari-yururlukte

Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor Kahramanmaraş'ta 9. sınıflarda sınıfta kalma kaosu yaşanıyor

FATİH PROJESİ KAPSAMINDA TEKNOLOJİ ODAKLI GELİŞMELER

Ayrıca, kararla birlikte, Fatih Projesi'nin tüm bileşenlerinin geliştirilmesi ve yürütülmesi, teknoloji odaklı öğrenme senaryolarının geliştirilmesi, elektronik içeriklerin üretilmesi ve denetlenmesi çalışmalarını yürütmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü'nde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretleri de gözden geçirildi.

EK DERS ÜCRETİ HAFTADA 9 SAAT ARTIRILDI

Bu kapsamda, söz konusu görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere, yaptıkları çalışmaların karşılığında yararlandıkları ek ders ücreti haftada 9 saat artırıldı. Böylece, teknoloji odaklı eğitim projelerine katkı sağlayan bu uzmanlar, daha fazla özlük haklarından yararlanacaklar.

Bu gelişmeler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenleri destekleme ve eğitim teknolojilerini geliştirme amacına yönelik attığı önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Editör: İsa Aslantaş