İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 2 Ocak'ta gerçekleştirilen operasyonun detayları gün yüzüne çıktı. Operasyon, Mossad'a bağlı 46 kişilik casus şebekesine yönelikti ve yeni bilgilere göre oldukça stratejik bir şekilde planlandı.

MOSSAD AJANI SALHAB, ŞEBEKENİN İZİNİ SÜRÜYORDU

Operasyonun başlangıcı, 2021 yılında Konya'da tıp eğitimi gören ve Mossad ajanları tarafından yurt dışında özel casusluk eğitimi alırken tutuklanan Muhammed Salhab'a dayanıyor. Salhab'ın izi, Mossad casuslarının peşine düşülmesini sağladı.

ao54s-1705897666-3642-lni5

PARA TRAFİĞİ İNCELEMESİ: MOSSAD'IN AĞI DEŞİFRE OLDU

Üç yıl önceki operasyonda olduğu gibi, MİT ve MASAK, Salhab'ın tutuklanmasının ardından hesap hareketlerini titizlikle inceledi. Salhab'a para gönderen Mossad ajanları ve kuryelerinin Türkiye'deki para trafiği tespit edildi ve incelenerek şebekenin çökertilmesi sağlandı.

Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı Şoke eden iddia! Eşini görüntülü sohbet sitesinde çalıştırdı

İÇOM'UN ÇALIŞMALARINDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERLE OPERASYON PLANLANDI

MİT, 20 Aralık'ta Emniyet'e gönderdiği bir yazıyla İsrail İstihbarat Servisi Çevrimiçi Operasyon Merkezi'nin (İÇOM) Türkiye'de ikamet eden Filistin uyruklu şahısları ve ailelerini hedef alacağı bilgisini iletti. İÇOM'un verdiği bilgiler doğrultusunda, 7 farklı yabancı GSM numarası ile irtibatlı 26 şüpheli tespit edildi.

bueum-1705897674-3453-v2tb

MOSSAD'IN TAKTİKLERİ: TAKİP, SOYGUN, ADAM KAÇIRMA

İÇOM'un belirlediği 46 şüpheliyle, Mossad, telegram ve whatsapp gibi uygulamalar üzerinden iletişim kurdu. Şüphelilerle sadece mesajlaşarak temas sağlandı. Operasyon, uzaktan kaynak temini, sahadaki hedeflere yönelik araştırma, keşif, foto-video çekme, darp, yaralama, takip, soygun ve adam kaçırma gibi taktiklere odaklandı.

0x0-mit-mossadi-boyle-avladi-casusl-0lwu

MOSSAD'IN AJAN TEMİN YÖNTEMLERİ

Mossad'ın ajan temini için kullandığı yöntemler arasında, Facebook gruplarındaki Arap vatandaşların iş arama sayfaları önemli bir rol oynuyor. Burada maddi zorluk içinde olan kişilere dolar ve euro bazında tekliflerle ulaşılıyor. Ayrıca, Türkiye'de yaşayan Arap asıllı kişilere İsrail adına casusluk yapma teklifleri, online dil öğrenme programı "Speaky" üzerinden yapıldı.

0x0-mit-mossadi-boyle-avladi-casusl-05d7

OPERASYON SONUCU: 34 GÖZALTI, 15 TUTUKLAMA

MİT'in 2 Ocak'ta gerçekleştirdiği operasyonda, 46 şüpheliden 34'ü gözaltına alındı. Bu kişilerden 15'i tutuklandı, 8'i sınır dışı edildi. Firari durumda olan 12 şüpheli hakkında ise operasyonlar devam ediyor. Gözaltına alınan 34 kişiden 11'i hakkında "adli kontrol şartı" ve "yurtdışına çıkış yasağı" uygulandı.

84mfg-1705897671-2741-1ti3