REFERANDUM: 50 bin oy iptal mi edilecek?

REFERANDUM: 50 bin oy iptal mi edilecek?

Sınır kapılarında nüfus cüzdanlarıyla oy kullanıldığı ve pasaport istenmediği ortaya çıktı. YSK ‘’Pasaport şart’’ diyerek sınır kapılarını uyardı. MHP 50 bin oyun iptalini istedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun ‘’Pasaport’’ şartına rağmen, sınır kapılarında sadece nüfus cüzdanlarına bakılarak oy kullandırıldığı belirlendi ve 50 bin oyun iptali gündeme geldi.

MHP Edirne İl Başkanlığının, “Sınır kapılarında Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna bakılmaksızın sadece nüfus cüzdanları ile oy kullandırılıyor” iddiası MHP Genel Merkezince YSK’ya taşıdı. 3 Ağustos’ta başlayan sınır kapılarındaki oy verme işlemlerinde pasaport sorulmadığı belirlendi.

MHP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal konuyu YSK’ya taşıdı. YSK da, yurt dışında yaşayan vatandaşların sınır kapılarında, Türkiye Cumhuriyet pasaportu ile oy kullanabileceğini ve sadece nüfus cüzdanının yeterli olmadığına karar verdi.

‘’HEPSİ İPTAL EDİLSİN’’

MHP, “Oy verme işleminin başladığı 3 Ağustos gününden itiraza kadar olan sürede kullanılan oyların tümünün iptal edilmesini ” istedi. YSK bu konuyu henüz karara bağlamadı. YSK’nın itirazı haklı bulunması halinde, oyların iptali gündeme gelebilecek. Bugüne kadar sadece 25 bin kişi, Kapıkule Sınır Kapısında oy kullandı.

Gümrük kapılarında oy kullanan gurbetçilerin bir bölümünün kimlik bilgilerinde TC kimlik numaralarının bulunmaması da “mükerrer oy” endişesi doğurdu. MHP’li yöneticiler bu nedenle de, oyların tümünün iptalini istedi.

YSK’nın Haziran ayında yayınladığı genelgeye göre, Yurt Dışı Seçmen kütüğüne kayıtlı oy verme yeterliliğine sahip olan Türk vatandaşları, sadece gümrükten giriş veya çıkış yaparken oy kullanabiliyor. YSK, seçmenin, pasaportunu sandık kurulu başkanına gösterdikten ve oyunu kullandıktan sonra pasaportuna “Oyunu kullanmıştır” yazılmasını ve sandık kurulunca mühürlenerek başkan tarafından imzalanmasını istemişti. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2010, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63