Rutin işlerin otomasyona bağlanması, sipariş sürecinin hızlanması, farklı ödeme seçeneklerinin sunulması, müşteri memnuniyetine olumlu katkıda bulunmak, karlılığı artırırken maliyetleri düşürmek POS sistemi kullanmanın temel amaçları arasındadır. İyi bir POS sistemine sahip olmak vakit kaybettiren işlere odaklanmak yerine müşterilere daha kaliteli bir hizmet sunulmasına olanak sağlar. Tek merkezden yönetim imkanı sunması özellikle zincir işletmeler için oldukça faydalıdır.

Neden POS Sistemleri Tercih Edilmelidir?

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

Nakit ödemelere ek olarak farklı ödeme yöntemleri ile tahsilat işlemleri gerçekleştirilir. Müşterilere farklı ödeme seçenekleri sunmak müşteri memnuniyetini ve gelirleri artıran bir yöntemdir. Online yemek siparişlerini kabul etmek için bir web sitesine sahip olmak yeterli. İşletmeler, online sipariş kabul ederek daha fazla satış yapma fırsatı elde edebilirler. Garsonların kağıda yazmak yerine bir el terminali ile müşterilerden sipariş almaları daha az hata ile sipariş sürecinin tamamlanmasını sağlar. Yanlış yazma veya iletişimden kaynaklanan hatalar yerine garsonların sipariş aldıktan sonra eşzamanlı olarak mutfak ekranında siparişlerin görüntülenebilmesi kolaylık sağlar. Ayrıntılı raporlar sayesinde hangi ürünlerin ne kadar satıldığını, ne zaman satıldığını, ödemelerin nasıl gerçekleştiğini görerek işlerin nasıl geliştirilebileceği noktasında ipucu elde edebilirler. POS sistemleri menüdeki ürünler için en uygun fiyatlandırmanın ne olacağına karar verilmesine yardımcı olur. Maliyetleri ve karlılıkları karşılaştırılarak sonuca varılabilir. Periyodik olarak alınan raporlar sayesinde işletmenin mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olunur ve ileriye yönelik alınacak kararlarda da etkilidir. QR menü ile POS sistemi entegrasyonu sayesinde POS sistemi üzerinde yapılan değişiklikler anlık olarak menüye yansır. Böylelikle, işletmeler her daim güncel kalır. Bulut tabanlı bir POS sistemine sahip olmak işletme verilerine yalnızca bir mobil cihaz kadar uzaklıkta olunmasını sağlar.

Editör: TE Bilisim