Kahramanmaraş, 6 Şubat tarihinde tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Güneyde bulunan 11 ilde yaşayan vatandaşlar, gece ansızın meydana gelen büyük depremle sarsıldı.

Kahramanmaraş merkezli 11 il, 6 Şubat'ta sabaha karşı büyük bir depremle sarsıldı. Binlerce insanın sokaklara döküldüğü felakette, 50 bini aşkın vatandaş yıkılan binaların enkazında mahsur kaldı.

PSİKOLOJİK ETKİLER VE DEPREM SONRASI SÜREÇ

Depremin ardından olayın psikolojik boyutunu değerlendiren Psikolog Sibel Kılıç, Moderatör TV & Kanal 46'ya özel açıklamalarda bulundu. Kılıç, depremin doğal bir felaket olduğunu belirterek, bu tür olayların bireylerde şok, şaşkınlık, öfke, çaresizlik, güçsüzlük, güven kaybı ve kontrol kaybı duygularını tetiklediğini ifade etti.

DEPREM SONRASI PSİKOLOJİK BELİRTİLER

Depremin hemen sonrasında ortaya çıkan kaygının, uykusuzluk, irkilme, çarpıntı, nefes almada güçlük gibi belirtilere neden olduğunu vurgulayan Kılıç, bu belirtilerin kişinin kaygısı azaldıkça azalacağını belirtti.

SUÇLULUK DUYGULARI VE DEPRESYON

Deprem sonrasında yakınını kaybeden ancak kendisi sağ olarak kurtulan kişilerde suçluluk duygularının arttığına dikkat çeken Kılıç, bu durumun depresyona girmeye neden olabileceğini söyledi.

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK İÇİN ÖNERİLER

Kılıç, depremle baş etmek için duyguların konuşulmaktan çekinilmemesi, sosyal destek alınması, deprem görüntülerinden uzak durulması, alkol ve madde tüketiminin sınırlandırılması, olumlu etkinliklere odaklanılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, çocukların güvende hissetmeleri için güvenli alanların önemine vurgu yaptı.

Kahramanmaraş depreminde kaybolmuştu! 2,5 yaşındaki çocuğun cenazesi bakın nerede bulundu Kahramanmaraş depreminde kaybolmuştu! 2,5 yaşındaki çocuğun cenazesi bakın nerede bulundu

DEPREMZEDE ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ VE İLK ADIMLAR

Ebeveynlerini kaybeden depremzede çocuklar için Kılıç, onları güvende hissettirecek tanıdık bir bakım vericisinin bulunmasının önemine değindi. Çocukların duygularını ifade etmelerine izin verilmesi, akran gruplarıyla bir araya gelmeleri, oyunun iyileştirici gücünden faydalanmaları gerektiğini belirtti.

DEPREM KORKUSU İLE BAŞ ETMEK

Deprem korkusunu yenmek için Kılıç, önlemlerin alınması, güvenli bir ortamda bulunma, duyguları paylaşma ve depremle ilgili görüntülerden uzak durma önemli olduğunu vurguladı. Şehirden uzaklaşmanın korkuyu yenmek için etkili olmadığını ifade eden Kılıç, normal yaşama dönmenin daha sağlıklı bir baş etme yöntemi olduğunu belirtti.

deprem-cocuk-psikolojisi-uzman-doktor-hilal-tugba-kilic-psikiyatrist-izmir