İsrail'in aşırı sağ görüşleriyle tanınan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in, kutsal ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişlerinin engellenmesi yönündeki tartışmalı çağrısının ardından, Başbakan Benjamin Netanyahu konuyla ilgili sessizliğini bozdu. İsrail'in önde gelen yayın organlarından Kanal 13 Televizyonu'nun aktardığına göre, İsrail'in iç güvenlik servisi Şin-Bet (Şabak)'in, böyle bir adımın İsrail içindeki Filistinliler ile polis arasında ciddi çatışmalara yol açabileceği yönündeki uyarılarına karşın, Netanyahu'nun bu kısıtlamalara yeşil ışık yaktığı belirtildi.

KARAR SÜRECİ VE BEKLENTİLER

Kanal 13'ün haberine göre, Netanyahu'nun bu onayı, İsrail güvenlik kurumlarının ve siyasi liderlerin yoğun tartışmalarının ardından geldi. Şin-Bet'in, özellikle İsrail topraklarında (1948'de işgal edilen bölgelerde) ve Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya erişiminin kısıtlanmasının büyük güvenlik riskleri taşıdığına dair uyarıları kamuoyuna yansımıştı. Ancak, nihai kararın henüz alınmadığı ve ilerleyen günlerde beklenen resmi açıklamanın, ramazan ayı öncesinde bu konudaki belirsizlikleri gidermesi umuluyor.

RAMAZAN AYINDA MESCİD-İ AKSA'YA ERİŞİM

Haberde, ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya sadece sınırlı sayıda Filistinlinin alınacağına dair bilgiler yer almakta. Bu durum, hem İsrail içindeki Filistinli vatandaşlar arasında hem de uluslararası toplumda endişe ve tepkilere neden olabilir. Mescid-i Aksa, İslam dünyasında büyük bir öneme sahip olup, ramazan ayında Müslümanların yoğun olarak ziyaret ettiği kutsal mekanlardan biridir.

SİYASİLERDEN TEPKİLER

Öte yandan, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, ramazan ayında Mescid-i Aksa'yla ilgili getirilecek kısıtlamaların henüz netleşmediğini belirtti. Gantz'ın bu açıklaması, konuya dair devam eden belirsizliği ve iç tartışmaları gözler önüne seriyor.

Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir'in, Mescid-i Aksa'ya giriş yasağı çağrısının ardından, İsrail güvenlik güçleri, özellikle cuma günleri olmak üzere, Mescid-i Aksa'ya girişlerde kısıtlamalar uygulamaya başlamıştı. Bu durum, İsrail ve Filistin arasındaki uzun süredir devam eden gerilimi daha da artırabilecek bir adım olarak değerlendiriliyor.

AB, liderler zirvesi Belçika'da toplandı AB, liderler zirvesi Belçika'da toplandı

Netanyahu'nun ve İsrail hükümetinin ramazan ayı öncesinde bu konuda alacağı nihai karar, hem bölgesel güvenlik hem de İsrail-Filistin ilişkileri açısından kritik öneme sahip olacak.