Rusya'da geçtiğimiz yıl, doğum oranları 1999'dan bu yana en düşük seviyeye gerileyerek endişe yaratmıştı.

Bu konuda açıklama yapan Nüfus Dairesi, doğum oranlarındaki düşüşün 2027'ye kadar devam etmesinin beklendiğini duyurmuştu.

Rus hükümeti, bu durumu önlemek amacıyla çeşitli destekler sunmuş, özellikle çocuk sahibi ailelere düşük faizli ev kredisi gibi avantajlar sağlamıştı.

Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi

PUTIN'İN ÇAĞRISI: "EN AZ ÜÇ ÇOCUK SAHİBİ OLUN"

Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dikkat çeken bir açıklama yaparak ülke nüfusundaki düşüşün önüne geçilmesi için ailelere "en az üç çocuk" sahibi olma çağrısında bulundu.

Putin, Kaliningrad ziyaretinde bir araya geldiği üniversite öğrencilerine hitaben, "İki kişi, sadece bir çocuk üretirse nüfus düşer. İki çocukta bile yatay kalır. Nüfusun büyümesi için her ailede üç çocuğa ihtiyaç var." dedi.

EĞİTİM VE KARİYER BASKISI: PUTIN'İN GÖRÜŞÜ

Putin, eğitim düzeyinin artması ve kadınların kariyerlerine daha fazla odaklanmasıyla birlikte doğum oranlarının azaldığına dikkat çekti. "Elbette özellikle kadınlar için aileyi büyütmek çok zor, o nedenle genç ailelere yardım etmeye çalışıyoruz." diyen Rus lider, çiftlerin çocuk sahibi olmayı ertelememeleri gerektiğini vurgulayarak, bu durumun devlet için bir ihtiyaç olduğunu belirtti.