Princeton Üniversitesi mezunlarından oluşan bir grup, piyangodan milyonlarca dolar kazanarak "sistemi yenmenin" yolunu buldu. 4 eyalette 66 bileti satın alarak yaklaşık 187 milyon TL'yi bulan kazanç elde ettikleri belirtildi. Bu başarı "iyi şansın ötesine geçtiği" şeklindeki söylentilerle çevrili.

Ortadoğu'da yüksek gerilim: Biden tatilini yarıda kesti! Ortadoğu'da yüksek gerilim: Biden tatilini yarıda kesti!

BÜYÜK İKRAMİYE DAHİL

Manuel Montori IV, Matthew Gibbons, Hannah Davinroy ve Zoë Buonaiuto'dan oluşan grup, Indiana, Missouri, Washington ve Columbia'daki çeşitli satış noktalarından binlerce bilet alarak büyük ikramiyeyi kazandı. En büyük ikramiye, Missouri'den alınan bilete isabet eden 5 milyon dolarlık büyük ikramiye oldu. Diğer bir büyük ikramiyenin ise 100 bin dolar olduğu belirtildi.

YASALLIK TARTIŞMALARI

Grubun zaferiyle ilgili yasal endişeler dile getirilse de, henüz yasadışı faaliyetlere dair kanıt bulunamadı. Grubun farklı bölgelerde büyük miktarda bilet aldığı, binlerce dolar harcadığı ve mağaza yöneticilerini şaşırttığı bildirildi.

ŞANSLI MI, YOKSA YÖNTEM Mİ?

Kaliforniya Üniversitesi İstatistik Profesörü Phillip Stark, "[Bunlar] ya dünyanın en şanslı insanları ya da sistemi yenmenin bir yolunu buldular" dedi. Grubun lideri konumundaki Montori'nin kurduğu Black Swan Capital LLC şirketi de dikkat çekti. Uzmanlar, kazanma şansını artırmak için kamuya açık bilet verilerini kullanmış olabileceklerini düşünmektedir.

TAKTİKLER VE RİSKLER

Piyango satış noktalarından yüzlerce bilet alan grup, stratejik taktiklerin piyangoda nasıl uygulanabileceği konusunda tartışmaları yeniden canlandırdı. Ancak, uzmanlar stratejik yaklaşımlara rağmen kazanma olasılığının belirsiz olduğunu ve kapsamlı bilet alımlarının ağır mali kayıplara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.