Sivas, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan köklü bir ilin merkezidir ve bu bölgenin en eski ve önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Doğuda Hafik, güneyde Ulaş ve Altınyayla, güneybatıda Şarkışla, batıda Yıldızeli ilçeleriyle çevrili olan Sivas, aynı zamanda Tokat, Ordu, Giresun (kuzey), Erzincan (doğu), Malatya, Kahramanmaraş ve Kayseri (güney), Yozgat (batı) illeriyle sınır komşusudur.

NÜFUS DURUMU

2021 yılı istatistiklerine göre, Sivas merkez ilçenin nüfusu 388.079 kişidir.

sivas-nufus

TARİHÇESİ

Sivas, Anadolu'nun en köklü yerleşimlerinden biridir. Kentin tarihi Cilalı Taş Devri'ne (M.Ö. 8000-5500) kadar uzanmaktadır ve arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular, kentin farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığını göstermektedir. M.Ö. 2000 yılında Hititler ile yazılı tarih kayıtlarına geçen Sivas, Hititler dönemine ait önemli höyükleri içinde barındırır. Kent, coğrafi olarak İç Anadolu Bölgesi'nde yer alsa da bazı ilçeleri diğer bölgelerin kültürlerini yansıtır. Örneğin, Şebinkarahisar'ın Kazaları (Suşehri, Akıncılar, Gölova ve Koyulhisar), Doğu Karadeniz Bölgesi'nin kültürel etkisi altındadır. Divriği ve Gürün ilçeleri ise Doğu Anadolu Bölgesi'ne aittir. Sivas, bu nedenle İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin kültür özelliklerini bir araya getirir.

sivas-gezilecek

İKLİM

Sivas'ın iklimi kara ikliminin etkisi altındadır. Kışlar uzun, soğuk ve karlı, yazlar ise kısa, sıcak ve kurak geçer. Bahar ve güz mevsimlerinde yağış miktarı artar. Son 50 yıla ait verilere göre, en düşük sıcaklık -34.6 derece ile Ocak ayında, en yüksek sıcaklık ise 38.3 derece ile Temmuz ayında ölçülmüştür. Aylık ortalama yağış miktarı en fazla Mayıs ayında, en az Ağustos ayında görülmüştür.

sivas-iklimi

El emeği göz nuru ürünlerle evlerine ekmek götürüyorlar El emeği göz nuru ürünlerle evlerine ekmek götürüyorlar

SANAYİ, TARIM VE HAYVANCILIK

Sivas ilinde sanayi ve tarım faaliyetleri oldukça yaygındır. Sanayi açısından en fazla faaliyet gösteren ilçeler Merkez ilçe ve çevresindedir. Tarım ise Suşehri, Şarkışla, Yıldızeli ve Divriği ilçelerinde önemli bir rol oynar ve başlıca ürünler tahıl, baklagil, şeker pancarı ve patates gibi ürünlerdir. Ayrıca, Sivas ilinin tamamında hayvancılık yapılsa da en çok koyun beslenen ilçeler Kangal, Hafik ve Zara'dır.

sivas-sanayi

SOSYAL FAALİYETLER

Sivas, sosyal faaliyetler açısından zengin bir şehirdir. Merkez ilçe, büyük nüfusu, ulaşım kolaylığı, eğitim ve sağlık kurumlarının çeşitliliği, ticaret ve sanayinin gelişmişliği gibi faktörlerle diğer ilçelere göre daha fazla sosyal faliyet imkanı sunar. Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi, Kale Cami gibi tarihi ve kültürel mekanlar; Sivas Kongre Müzesi, Atatürk Etnografya Müzesi, Sivas Arkeoloji Müzesi gibi müzeler; Sivas Belediyesi Kültür Merkezi, Sivas Devlet Tiyatrosu, Sivas Devlet Opera ve Balesi gibi sanatsal etkinlikler; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi gibi akademik faaliyetler; Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi gibi doğa sporlarına yönelik aktiviteler merkez ilçede bulunur.

Sivas'ın diğer ilçelerinde de önemli sosyal faliyetler vardır. Örneğin, Divriği ilçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile tarihi ve kültürel bir değere sahiptir. Şarkışla ilçesinde Türk Kurtuluş Savaşı'nın önemli mekanlarından Kongre Binası bulunurken, Gürün ilçesi doğal güzellikleriyle ünlü Gökpınar Gölü ile doğa tutkunlarının dikkatini çeker. Kangal ilçesi ise termal su kaynakları ve Kangal balıkları ile sağlık turizminde önemli bir rol oynar. Gemerek ilçesinde ise kayak merkezi ve kanyonlar gibi doğa sporlarına uygun alanlar bulunur.

sivas-harita

EN ZENGİN VE EN ELİT İLÇE

Sivas ilinin en zengin ve en elit ilçesini belirlemek zor bir sorudur, çünkü her ilçenin kendine özgü sosyo-ekonomik durumu, gelir seviyesi, yaşam standardı, eğitim kalitesi ve kültürel etkinlikleri vardır. Ancak genel olarak, Sivas merkez ilçesi, diğer ilçelere göre daha büyük bir nüfusa, gelişmiş ticaret ve sanayi sektörüne, zengin sağlık ve eğitim imkanlarına sahip olduğu için en zengin ve en elit ilçe olarak kabul edilebilir. Sivas merkez ilçe ayrıca birçok tarihi, kültürel, sanatsal ve doğa sporları aktivitesine ev sahipliği yapar.

Sivas'ın diğer ilçeleri de kendi çaplarında zenginlik ve elitlik sunabilir. Her ilçenin kendine has güzellikleri ve özellikleri bulunur, bu nedenle Sivas'ta yaşayan veya ziyaret eden herkes için keşfedilecek birçok alternatif vardır. Cennet vatanımızın her köşesi bizim için en güzel yerdir ve Sivas'ı keşfetmek için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.