CHP'den AK Parti'ye koltuk teklifi CHP'den AK Parti'ye koltuk teklifi

ASAL Araştırma'nın yaptığı son ankete göre, Türkiye genelinde vatandaşların yüzde 68.3'ü, erken seçim fikrine karşı çıkıyor.

CHP Lideri Özgür Özel ise daha önce yaptığı açıklamada, "Böyle giderse erken seçimi millet ister, önünde kimse duramaz" ifadesini kullanmıştı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

ASAL Araştırma tarafından gerçekleştirilen "Türkiye Siyasi Gündem Mayıs 2024 Araştırması"na göre, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 2 bin kişiyle yapılan ankette erken seçim konusunda vatandaşların görüşleri alındı.

Ankete katılanların yüzde 68.3'ü erken seçim olmaması yönünde görüş belirtirken, yüzde 20.9'u erken seçim istediğini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 10.8'i ise fikir beyan etmedi veya cevap vermedi.

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN YANIT ALINDI

Anketin gerçekleştirildiği iller; Ankara, Adana, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, İzmir, Kocaeli, Konya, Kırıkkale, Manisa, Malatya, Samsun, Mardin, Tekirdağ, Şanlıurfa, Van, Trabzon, Yalova ve Zonguldak oldu.

ÖZGÜR ÖZEL'İN DEĞERLENDİRMESİ

CHP Lideri Özgür Özel, daha önce yaptığı açıklamalarda erken seçime ilişkin görüşlerini dile getirdi. Özel, "31 Mart'ı bahane edip 'haydi hemen sandık' demem. Ama böyle giderse erken seçimi millet ister, önünde kimse duramaz. Bu kadar net" ifadelerini kullanmıştı.

Özel, ayrıca partisinin politik vizyonunu ve hedeflerini vurgulayarak, demokratikleşme, normalleşme ve sosyal adalet konularına dikkat çekmişti.

Özgür Özel'in açıklamaları şu şekildedir:

"Gücümüzü 31 Mart'ta bize destek veren Türkiye ittifakından ve 'biri Cumhuriyetse diğeri CHP' diyen kurucumuzdan alıyoruz. Bu yolu hep beraber milletvekilleriyle PM üyeleriyle, partinin il ilçe başkanlarıyla, kadınlarıyla her hafta sayısı 8 bin, 10 bin artan gençleriyle ümitle, kararlılıkla, cesaretle sürdüreceğiz. Bir tek hedefim var, ben 31 Mart akşamı yaptığımı tekrar edeceğim. '2028' diyorlar, 31 Mart'ı bahane edip 'haydi hemen sandık' demem. Ama böyle giderse erken seçimi millet ister, önünde kimse duramaz. Bu kadar net. Millet sesini duymayana duyurur, kendini görmeyene gösterir. Önümüzdeki demokratikleşme, normalleşme ve mağdura sahip çıkma, emeklinin yüzünü güldürme, asgari ücretliye sahip çıkma dönemini okuyan okur, okumayana bu millet okumadığı mektubu genel seçimlerde okutur."

Editör: İsa Aslantaş