Somun ile cıvata arasında bir ilişki mevcuttur. Birçok insan bu ilişkiyi merak eder. İlk olarak, somun hakkında bilgi verelim! Somun; çeşitli nesnelerde cıvataların olabilecek en sağlam bir biçimde sıkışmasını sağlar. Bunun yanı sıra, saplama ve cıvata türü parçaları birbirine bağlama konusunda son derece önemli bir işleve sahip olan parça olarak da tanımlanabilir.

Amerikan bayrağı ne zaman kabul edildi? Amerikan bayrağının anlamı ve hikayesi nedir? Robert G. Heft kimdir? Amerikan bayrağı ne zaman kabul edildi? Amerikan bayrağının anlamı ve hikayesi nedir? Robert G. Heft kimdir?

Somun; cıvatanın ardından en önemli ikinci yardımcı araç olarak tanımlanabilir. Farklı özelliklere ve şekillere sahip somunlara rastlanır. Bunun yanı sıra, fonksiyonel özellikleri dikkate alındığında somun ile cıvatanın birbirlerini tamamlamaları söz konusudur. Somun; birçok sektörde kendisine yer bulur. Ancak, bilhassa inşaat ve makine sektöründe çok fazla tercih edildiğini söylemek gerekir.

Somun Çeşitleri Nelerdir?
Somun; daha önce de ifade ettiğimiz gibi farklı türlere sahiptir. Her bir somun türünün kendisine özel bir kullanım alanı mevcuttur. En fazla tercih edilen somun türleri arasında kare somun, boru dişi somun, flanşlı somun, ince taçlı somun, uzatma somunu, altı köşe kaynak somun, kontra somun, kelebek somun, ağaç somunu ve ağır yük somunu bulunur. Somun; her ne kadar inşaat ve makine sektörüne aşina olanlar tarafından bilinen bir yardımcı parça olsa da her bir çeşidinin apayrı bir kullanım alanı vardır. Bu yüzden, doğru somun türü doğru alanda kullanılmalıdır.

Somun Hangi Alanlarda Kullanılır?
Somunun tam ortasında bir vida deliği vardır. Bu özelliği ile dikkat çeken somun; cıvataların birbirlerine bağlanmasını sağlar. Bunun yanı sıra, cıvataların bulundukları yerlere sağlam bir şekilde yerleştirilmesi de yine somunun görevleri arasında bulunur. Somun; cıvata üzerinde kullanılır. Bu yüzden, herhangi bir cıvata üzerinde kullanılacak olan somunun sıkılması söz konusu malzemenin sağlamlığını olabilecek en iyi şekilde arttırır.

Cıvata Nedir? Ne İşe Yarar?
Somun ve cıvata birbirinden ayrı düşünülemez. Bu noktada, cıvatanın ne işe yaradığı da çok merak edilir. Cıvata; birden çok parçayı somun kullanarak sökülebilir şekilde birleştirme işlevine sahiptir. Bunun yanı sıra, gövdesine vida dişi açılmıştır. Bir bağlama elemanı olarak da tanımlanabilir. Birçok kişi; somun ile cıvata arasındaki farkı merak eder. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Cıvata; somun kullanarak parçaları sökülebilir şekilde birleştirme özelliğine sahiptir. Ancak, vida; parçaları somun kullanmadan da sökülebilir şekilde birleştirme özelliğiyle bilinir. İkisi arasındaki en önemli fark budur. Ayrıca, Türk standartlarına göre her ikisinin de cıvata olarak adlandırıldığını ifade etmek gerekir. Hem vida hem de cıvata elle yapılabilir. Fakat, endüstriyel ihtiyaca hitap eden cıvata ve vidanın üretilmesi konusunda farklı bir yöntem denenmelidir. Bu noktada, cıvata ve vidanın talaş kaldırmadan özel makinelerde yapılmasına rastlanır. Sektörde saatte binlerce vida ve cıvata üreten özel makinelerin varlığına rastlanır. Bu makineler; kullanılacakları ortama uygun cıvata tasarlama konusunda başarılıdır.

Editör: TE Bilisim