Geniş bant internet hizmetini Türkiye'ye getirme amacı güden Starlink uydularının, SpaceX tarafından geliştirilen ve yörüngede bulunan bir dizi uyduyu içeren projesi için Türkiye'de faaliyete geçirilmesi teklifi, Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile SpaceX yetkilileri arasında bir araya gelindiği bir toplantıda ele alındı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, toplantının ardından yaptığı açıklamada, 25 Eylül Pazartesi günü haberleşme sektörünün görüşlerini değerlendirmek üzere bir toplantı düzenleyeceklerini duyurdu.

Telefon pil ömrünü artırmanın sırları: Performansı yükseltmek için etkili yöntemler! Telefon pil ömrünü artırmanın sırları: Performansı yükseltmek için etkili yöntemler!

DAHA ÖNCE "HENÜZ ONAY ALMADI" AÇIKLAMASI

Daha önce, geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından, Tesla'nın kurucusu Elon Musk'a Starlink uydularının Türkiye'ye gönderilip gönderilemeyeceği sorulmuştu. Musk, bu soruya yanıtında, "Starlink henüz Türk hükümetince onaylanmadı. Space X onay alır almaz gönderilebilir." ifadelerini kullanmıştı.

TALEP RESMİ OLARAK İLETİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, talebin resmi olarak BTK'ya iletilmiş olduğunu belirtti. Türkiye'ye ne zaman geleceği merakla beklenen bu hizmetin son gelişmeleri ise Sayan tarafından açıklandı.

Sayan, konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları ifade etti: "Alçak yörünge uydu hizmeti sunan Starlink, ülkemizde de faaliyet göstermek istediklerini resmen iletti. Bu talep doğrultusunda, bugün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda SpaceX yetkilileri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonucunda, 25 Eylül 2023 Pazartesi günü, uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlarımız başta olmak üzere tüm haberleşme sektörü ve kamuoyunun görüşlerini alacağız."

BTK'NIN KARARI BEKLENİYOR

Bu toplantıların ardından, BTK'nın Starlink'in Türkiye'de faaliyete geçip geçmeyeceği konusundaki kararının açıklanması bekleniyor. Bu gelişmelerle birlikte, Türkiye'nin geniş bant internet hizmetlerindeki potansiyel değişiklikleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.