Pandemi ve sosyal mesafe önlemleriyle gündeme gelen bazı yıkımlar, Anadolu Yakası'nda deniz kenarındaki evleri de vurdu. Peki, bu evlerin yıkılma sebebi ne? Yasal haklar neler? Uzmanlar ne diyor?

TİNY HOUSE'LAR TEHLİKEDE Mİ?

Pandemi döneminde artan şehirden kaçış trendi, Tiny House'lara da ilgiyi artırmıştı. Tekerlekli veya sabit, küçük müstakil ev yapılarıyla doğayla iç içe ve düşük maliyetli bir yaşam hayali kuran birçok kişi Tiny House'lara yönelmişti.

Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor

Ancak Anadolu Yakası'nda bazı bölgelerde bu evler için yıkım kararları alındı. Yıkımların sebebi ise imar kanununa aykırı yapılaşma ve yer işgali olduğu belirtildi.

AVUKAT MUSTAFA ZAFER: "YIKIM İÇİN USULÜNE UYGUN BİLDİRİM ŞART!"

Avukat Mustafa Zafer, konuyla ilgili yasal hakları ve yıkımla ilgili ayrıntıları açıkladı. Zafer, bir mülkün yıkılabilmesi için mal sahibine usulüne uygun bildirimde bulunulması gerektiğini vurguladı.

Zafer, belediyenin tekerlek üzerinde duran Tiny House'ları yıkamayacaklarını da belirtti. Bu evlerin çekici yardımıyla alınıp götürülebileceğini ancak yıkılmasının doğru olmadığını açıkladı.

TİNY HOUSE'LAR İÇİN 5 DÖNÜM ARAZİ GEREKLİ!

Tiny House yaptırmak isteyenlerin her tarla veya araziye bu evleri inşa edebileceğini düşünmesi yanlıştır. Tiny House'lar için en az 5 dönümlük bir arazi gerekiyor ve 1 dönümlük arazi üzerine ev inşa etmek mümkün değildir.

TİNY HOUSE'LAR İÇİN YASAL DÜZENLEME İHTİYACI!

Uzmanlar, Tiny House'lar ile ilgili detaylı bir yasal düzenleme gerektiğini vurguluyorlar. Tekerlekli ve tekerleksiz Tiny House'lar için ayrı yasal çerçevelerin belirlenmesi ve yıkım kararlarının daha adil bir şekilde verilmesi talep ediliyor.

Editör: İsa Aslantaş