Mersin'in Mut ilçesinde define arayışı, tarihi eserlere büyük zarar vermeye devam ediyor.

Kütüphanenin En’leri Ödüllendirildi Kütüphanenin En’leri Ödüllendirildi

Çömelek Mahallesi'nde bulunan Bizans dönemine ait ev şeklindeki kaya yapıtları, definecilerin hedefi oldu ve sonuçlar dehşet verici.

kacak-kazi_mersin_1

KAÇAK KAZILAR İNSAN KEMİKLERİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Defineciler, bu tarihi evlerin önündeki alanları tahrip ederek toplu gömülü insan kemiklerine zarar verdi.

Yetkililer, bu durumu araştırmak ve tarihi eserleri koruma altına almak için çalışmalara başladılar.

kacak-kazi_mersin_2

MUHTARIN ÇAĞRISI: KORUMA ALTINA ALINMALI VE RESTORE EDİLMELİ

Çömelek Mahalle Muhtarı Ruhan Yiğit, bölgenin koruma altına alınmasını ve kültürel değere sahip eserlerin restore edilmesini talep ediyor.

Şu an için herhangi bir çalışma yapılmıyor ve kaçak kazılar devam ediyor.

kacak-kazi_mersin_3

Muhtar Yiğit, "Her gün defineciler kazmaya devam ediyorlar. Her geldiğimizde değişik kemikler görünüyor. Buraya gelen gezginlerimiz, doğa severlerimiz bizi arayarak bu sorunun giderilmesini istiyorlar. Burasının çok uzun yıllar önce Taşkale bağlantısı olduğunu düşünmekteyiz. Daha ayrıntılı inceleme yapılırsa gün ışığına çıkacağını düşünüyorum. Duyduklarımıza göre buranın Bizanslılar tarafından kullanıldığı bilgisi var." ifadelerini kullandı.

Yiğit, bölge hakkında bilgilerini aktararak, "Eskiden ev olarak, tahıl ambarı olarak kullanılmış. Şu anda bile içerisinde samanlar bulunmaktadır. Kazılan yerin toplu mezar olduğunu düşünüyoruz. Devamlı toprağın altında antikacıların kazması devam ediyor. Bizden sonraki nesle bu tarihi yapıları bırakalım." dedi.

Define arayışı, tarihi ve kültürel mirasa büyük zarar verirken, yetkililerin bu konuya daha fazla dikkat göstermesi ve koruma önlemlerini artırması gerekiyor.

kacak-kazi_mersin_4