Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden 19 çalışanın, Tünektepe teleferik hattında meydana gelen kazada ihmalkârlık yaptığı tespit edildi. Mülkiye müfettişleri tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, bu kişiler hakkında İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma izni verilmesi üzerine dosya Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Başsavcılık, dosyada yer alan iddialar ve şüpheliler hakkında inceleme ve araştırmalarını sürdürüyor.

Pozantı'da Tır Kazası: Akaryakıt Yangını Otoyolu Kapattı Pozantı'da Tır Kazası: Akaryakıt Yangını Otoyolu Kapattı

12 Nisan 2024 tarihinde meydana gelen kazada 1 kişi hayatını kaybetmiş, 9 kişi ise yaralanmıştı. Kazanın ardından sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 174 kişi, 22.5 saatlik bir kurtarma operasyonuyla tahliye edilmişti.

Kazaya ilişkin tutuklanan 5 şüpheliden biri Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, 12 sanık hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" ve "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Tünektepe teleferik kazası, Türkiye'de son yıllarda meydana gelen en trajik kazalardan biri olarak hafızalara kazınmış durumda. Kazanın ardından başlatılan soruşturmanın sonucunda ortaya çıkan ihmalkârlıklar, kamuoyunda büyük tepkiye yol açıyor.

Editör: İsa Aslantaş