New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle Türkevi'nde bir yuvarlak masa toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları H2 başlıklarıyla şöyle:

TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BAŞARILARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik başarılarına vurgu yaparak, "Yüzde 3,9 oranında büyüme kaydederek büyüme performansımızı kesintisiz 12 çeyreğe çıkardık. İhracatta da yılın ilk 8 ayında 165 milyar doları, yıllık bazda 253.5 milyar doları yakaladık. Gizli açık kısıtlamalara rağmen savunma sanayi alanında küresel bir oyuncu haline geldik. 2023'ün ilk yarısında savunma ihracatımız 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemde bu ivmeyi yukarıya çıkaracağız." dedi.

DİPLOMATİK BAŞARILAR VE ARABULUCULUK ROLÜ

Erdoğan, Türkiye'nin diplomatik başarılarına da dikkat çekerek, "260 dış temsilcilikle dünyanın en geniş diplomasi alanına sahip ilk 5 ülkesi arasındayız. Bölgesel ve küresel krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanındaki konumumuzu pekiştirdik. Rusya-Ukrayna savaşının adil bir barışla sonuçlanmasına yönelik arabuluculuk, kolaylaştırıcılık çabalarımız sürüyor." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine değinen Erdoğan, "İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin canlandırılmasının önemini vurgulamaya devam ediyoruz." dedi ve Avrupa Birliği'nin tavrının belirleyici olduğunu ifade etti.

ABD İLE İŞBİRLİĞİ VE TERÖR SORUNU

ABD ile olan işbirliğini memnuniyetle karşılayan Erdoğan, terör sorununa dikkat çekerek, "Pozitif günden çerçevesinde temaslarımızı arttırma kararı aldık. Her iki ülke içinde tehdit kaynağı olan terör konusunda iş birliğimizi güçlendireceğiz." dedi ve terörle mücadele vurgusu yaptı.

TERÖR SORUNU VE SIĞINMACILAR

Terörle mücadele konusundaki kararlılığını sürdüren Erdoğan, sığınmacılar meselesine de değinerek, "Her zaman söylediğimiz gibi terörist ile müzakere olmaz; dostluk, ortaklık kurulmaz. DEAŞ'tan PKK ve FETÖ'ye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı ve Türkiye'nin mülteci sorununa yönelik çabalarını paylaştı.

KÜRESEL GÜÇ REKABETİ VE ULUSLARARASI DÜZEN

Erdoğan, küresel güç rekabeti konusundaki endişelerini dile getirerek, "Kurallara dayalı ve adil bir uluslararası düzeni savunuyoruz. Bu bağlamda güvenlik konseyi başta olmak üzere BM ve diğer uluslararası kuruluşların günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde reforma tabi tutulması gerektiği kanaatindeyiz." şeklinde konuştu.

Tek tıkla ihbar dönemi! Tek tıkla ihbar dönemi!

İSLAM DÜNYASINA YÖNELİK DÜŞMANLIK VE NEFRET SUÇLARI

Son olarak, Erdoğan İslam dünyasına yönelik düşmanlığı ve nefret suçlarını eleştirerek, "Daha fazla vakit kaybetmeden bu konuda harekete geçilmesi gerekiyor. Diğer türlü kışkırtmalar çoğaldıkça farklı inanç grupları arasında üzüntü verici olayların yaşanma ihtimali de artmaktadır..." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası arenada oynadığı önemli rolü vurgularken, geleceğe yönelik hedeflerini ve uluslararası ilişkilerdeki taahhütlerini paylaştı. Ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin önemini vurguladı ve ABD ile olan işbirliğini güçlendirmek için çaba harcanacağını belirtti.