Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde etkili olan şiddetli sağanak yağış ve fırtına sonucunda meydana gelen felaketi değerlendirmek üzere İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gece geç saatlerde Ereğli'ye ulaştı. Bakan, Ereğli İlçe Kaymakamlık binasında Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve il müdürleri ile güvenlik güçlerinden bilgi aldı.

METEOROLOJİ UYARISI

Bakan Yerlikaya, 19 Kasım Pazar günü Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan turuncu alarm uyarısının önemine vurgu yaparak, Türkiye genelinde 41 şehre ulaşan bu uyarıya rağmen, alınan önlemlerin yetersiz kaldığını ifade etti.

AFAD VERİLERİ AÇIKLANDI

Bakan, AFAD verilerine göre ülke genelindeki durumu paylaştı. Bin 611 vatandaşın ihbarı üzerine, 16 ilde yaşanan olaylarda 2 can kaybı ve 50 yaralı olduğunu belirtti. Yaralılara acil şifalar dileyen Bakan, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet temennisinde bulundu.

KURTARMA ÇALIŞMALARI

Zarar gören araç sayısını 4 ilde 16 olarak açıklayan Bakan Yerlikaya, 7 bin 17 görevlinin koordinasyonlu bir şekilde çalıştığını ve dört ilde 109 vatandaşın kurtarıldığını açıkladı.

Son Dakika: LGS 2024 Tercih Sonuçları Açıklandı Son Dakika: LGS 2024 Tercih Sonuçları Açıklandı

GEMİ FELAKETİ VE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI

Zonguldak açıklarında etkili olan fırtına nedeniyle batan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisinde bulunan 12 mürettebatla henüz irtibat kurulamadığını belirten Bakan Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarının olumsuz hava koşulları sebebiyle şu an yapılamadığını söyledi. Ayrıca, limanda bağlı olan Kamerun bayraklı 'Pallada' ve 'Sormonsky 45' isimli kargo gemilerinin de olumsuz hava şartları nedeniyle zarar gördüğünü açıkladı.

CUMHURBAŞKANI'NIN TAKİBİ

Bakan Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın süreci yakından takip ettiğini ifade ederek, felakette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve tüm vatandaşlara geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Editör: İsa Aslantaş