Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı son verilere göre, bu yılın eylül ayına kadar Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı oldukça etkileyici bir artış kaydetti. Bu dönemde ülkemizi 33 milyon 426 bin 940 yabancı turist ve 3 milyon 327 bin 206 yurt dışı ikametli vatandaş ziyaret etti.

Bu haberi daha da dikkat çekici kılan şey ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,95'lik bir artışın yaşanmış olması. Türkiye'nin cazibesinin arttığını gösteren bu istatistikler, turizm endüstrisinin önemli bir canlanma yaşadığını gösteriyor.

RUSYA FEDERASYONU LİDER KONUMDA

Bu dönemde Türkiye'yi en çok ziyaret eden ülkeler sıralamasında, Rusya Federasyonu ilk sırada yer alıyor. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44,84'lük bir artışla, 4 milyon 351 bin 254 Rus turist Türkiye'yi tercih etti. Almanya ise yüzde 6,03 artışla 4 milyon 82 bin 994 kişiyle ikinci sıraya yerleşti. İngiltere ise yüzde 12,36 artışla 2 milyon 652 bin 188 kişiyle üçüncü sırada kendine yer buldu.

Bu ülkeleri sırasıyla Bulgaristan ve İran izliyor, Türkiye'yi ziyaret eden diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun saldırıya uğradığını açıkladı: "Öldüresiye dövüldüm" Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun saldırıya uğradığını açıkladı: "Öldüresiye dövüldüm"

ALMAN TURİSTLER AĞUSTOS AYINDA ÖNE ÇIKIYOR

Ayrıca, ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısında da önemli bir artış yaşandı. Bu ayda ülkemizi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,65'lik bir artışla 6 milyon 660 bin 700 kişi oldu.

Ağustos ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise Almanya yüzde 1,52 artış ve 871 bin 270 kişiyle birinci sıraya yerleşti. Rusya Federasyonu yüzde 5,68 artış ve 852 bin 640 kişiyle ikinci sırada bulunurken, İngiltere yüzde 6,96 artış ve 588 bin 448 kişiyle üçüncü sıraya yükseldi. İran ve Polonya ise bu sıralamada dikkat çeken diğer ülkeler oldu.

Turizm endüstrisinin bu büyüme trendi, Türkiye'nin uluslararası arenada turistik bir cazibe merkezi olarak önemini sürdürdüğünü gösteriyor. Türkiye, güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile yabancı ziyaretçilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Editör: İsa Aslantaş