Türkiye'de yaşanan artan geçim sıkıntısı ve yükselen hayat pahalılığı, vatandaşları ekonomik olarak zor durumda bırakmaya devam ederken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takviminde yer alan "fakirlik" ve "borç" duaları tartışmalara neden oldu.

Ülke genelinde TÜİK'in verilerine göre, konut dışındaki borç sahiplerinin oranı şaşırtıcı bir şekilde yüzde 60'a ulaştı.

Yani her beş kişiden üçü borçlu bir durumda bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 yılı bütçesini 50 milyar 486 milyon lira olarak açıkladı ve bu zorlu ekonomik dönemde borçlulardan dua etmelerini istedi.

Yüksek harcamalarıyla eleştirilen Diyanet'in 2023 takviminde, borç duasının yer aldığı ortaya çıktı.

10 Eylül 2023 Pazar gününe işaret eden takvim yaprağında, "Borçlular ve geçim sıkıntısı çekenler için dua" başlığı dikkat çekti. İnternet üzerinde de yayınlanan takvime göre, "Müslümanlar, borçlarını ödemek için çaba gösterirken, aynı zamanda dua etmelidirler" şeklinde bir öneri sunuldu.

İşte o dua:

“Allah'ım! Sen yedi göğün Rabbi, ulu Arş'ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve her şeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkan'ı indiren, tohum ve çekirdekleri çatlatan sensin. Perçeminden tuttuğun her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Evvel sensin, senden önce hiçbir şey yoktur. Ahir sensin, senden sonra da hiçbir şey kalmayacaktır. Sen zâhirsin, senin üstünde hiçbir şey mevcut değildir. Sen bütün sırları bilensin, senden gizli hiçbir şey yoktur. Benim borcumu ödemeyi nasip eyle, beni fakirlikten kurtar.”

Amasya’daki yolcu otobüsü devrildi: 6 ölü, 33 yaralı Amasya’daki yolcu otobüsü devrildi: 6 ölü, 33 yaralı

(Kaynak: Sözcü)