Hakimin dosyası kabarık çıktı: Yasak aşk, uyuşturucu partisi, rüşvet.. Hakimin dosyası kabarık çıktı: Yasak aşk, uyuşturucu partisi, rüşvet..

İzmir'de gerçekleştirilen Efes 24 Tatbikatı'nda Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Binlerce genci yakından ilgilendiren zorunlu askerlik konusuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

TAM PROFESYONEL ORDU TARTIŞMASI

Bakan Güler, tamamen profesyonel bir ordu fikri üzerine konuşarak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlerinin vatan savunmasında mutlaka bir görev üstlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklindedir. Ülkemizin mevcut koşulları göz önüne alındığında, bu yaklaşımın doğru olduğu anlaşılacaktır. Avrupa'da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönüşü tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere'nin gündeminde" dedi.

ÜLKEMİZİN ŞARTLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Güler, açıklamalarında Türkiye'nin mevcut şartlarına dikkat çekti ve bu durumun profesyonel ve zorunlu askerlik dengesinin önemini vurguladı. Avrupa ülkelerindeki örnekleri de hatırlatan Güler, zorunlu askerlik sisteminin önemine işaret etti. İngiltere'nin de zorunlu askerlik konusunu tekrar gündeme aldığını belirterek, bu durumun diğer ülkeler için de önemli bir tartışma konusu olduğunu ifade etti.

Editör: İsa Aslantaş