İstanbul Ümraniye'de yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Kaya için hayat, bir internet ilanı ve gönderilen bir hediye çaydanlık yüzünden tam bir kabusa dönüştü. Olay, evini satışa çıkardığı sırada başladı ve sonuçta Mehmet Kaya'nın 48 yıllık evini kaybetmesine yol açtı.

HEDİYE ÇAYDANLIK, FELAKETE YOL AÇTI

Mehmet Kaya, 2013 yılında internet üzerinden evini satışa çıkardı. Ancak, ilanına yanıt veren bir kişiyle yaptığı anlaşma, onun kabusunun başlangıcı oldu. İddialara göre, evi satın almak isteyen kişi, Mehmet Kaya'ya hediye olarak bir çaydanlık gönderdi.

Kargocunun teslim ettiği çaydanlığı kabul eden Kaya, verilen kağıda attığı imza sonrasında gerçeklerle yüzleşti. Bu kağıt, aslında bir senetmiş ve Mehmet Kaya, evini bu dolandırıcıya 189 bin Lira değerinde bir senetle devretmişti.

hediye-caydanlik-icin-imzayi-atti-48-yillik-evini-kaybetti

HUKUK MÜCADELESİ 10 YILI AŞTI, TAPU HALA ALINAMADI

Dolandırıldıktan sonra evi icralık olan Mehmet Kaya, vergi borcu nedeniyle 10 yıldır hukuk mücadelesi veriyordu. Neyse ki, bu süreçte kazandığı bir dava ile adalet yerini buldu. Ancak, yaşadığı acı olayın izleri hala silinmedi. Mehmet Kaya, evinin tapusunu halen geri alamadı.

İngiltere, benzinli ve dizel araçların satışını 2035'e kadar yasaklama düşüncesinde İngiltere, benzinli ve dizel araçların satışını 2035'e kadar yasaklama düşüncesinde

Yaşadığı bu trajik olayı dile getiren Mehmet Kaya, "2013 yılında evime internet üzerinden satışa çıkardım. İlanı görerek bizimle iletişime geçen kişiyle 480 bin Lira'ya anlaştık. Bu şahıs beni çok sevdiğini söyleyerek eşime çaydanlık hediye göndereceğini söyledi. Biz de kıramadık tamam dedik." dedi ve yaşadıklarını şu şekilde özetledi:

"Sahiden olmayan bir kargocuyla kapımıza gelen çaydanlığı teslim almak için kağıda imza attık meğerse biz 189 bin Liralık senete imza atmışız. Konuyu mahkemeye taşıdık, 10. yılın sonunda kazandık ancak hala evimizin tapusunu alamadık. Senetlere imza atarak borçlandırıldığım için o dönemde evimin tapusu karşı tarafa geçmişti. Tüm davaları kazanmış olmama rağmen tapumu hala alamadım. Tapumun geri verilmesini istiyorum. Hurda işleriyle uğraşıyordum. Bu olay sonrası 48 yıllık evim elimden gitti. Tüm birikimim bu 10 yıllık süreçteki davada masraflara gitti. Sağlığımı kaybettim. 48 yıllık evimi geri istiyorum."

Mehmet Kaya'nın yaşadığı bu trajik olay, internet üzerinden yapılan alışverişlerde dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: İHA